;
Politika

Tuvalulu Bakan İklim Krizini Vurgulamak için COP26’ya Denizin İçinden Seslenecek

Fotoğraf: REUTERS

Tuvalu Dışişleri Bakanı Simon Kofe, konuşmanın, iklim kriziyle halihazırda mücadele eden ülkelerin durumunu ortaya koymasını umuyor.

Tuvalu’nun Dışişleri Bakanı, Glasgow’daki Birleşmiş Milletler iklim konferansı için, Pasifik Adası ülkesinin iklim değişikliğinin ön saflarında yer aldığını vurgulamak için denizin içerisinde su diz hizasındayken bir konuşma kaydetti.

Simon Kofe’nin takım elbiseli ve kravatlı, denizde kurulan bir kürsüde pantolon paçalarını sıyırmış halde duruşu sosyal medyada geniş bir şekilde paylaşılarak Tuvalu’nun yükselen deniz seviyesine karşı verdiği mücadeleye dikkat çekildi.

Bir hükümet yetkilisi, videonun kamu yayıncısı TVBC tarafından başkent Funafuti’nin ana adacığı olan Fongafale’nin uzak ucunda çekildiğini söyledi. Video yarın zirvede gösterilecek ve bölge liderlerinin iklim değişikliğinin etkisini sınırlamak için daha agresif eylemlerde bulunmaları için baskı yapacak.

Birçok büyük kirletici, önümüzdeki yıllarda karbon azaltımlarını yoğunlaştırma sözü verdi ve bazıları 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedefliyor. Ancak Pasifik Adası liderleri, ülkelerindeki yaşamın tehlikede olduğuna dikkat çekerek derhal harekete geçilmesini talep ettiler.

COP26’dan önce, Pasifik’teki küçük ada devletlerinin ve bölgelerinin üçte birinin COVID-19 seyahat kısıtlamaları nedeniyle Glasgow’daki zirveye herhangi bir hükümet yetkilisi gönderemeyeceği ortaya çıkmıştı.

Pasifik ülkelerinin toplantıda üst düzey temsil edilmemesi, iklim krizi nedeniyle en fazla risk altında olan bu ülkelerin endişelerinin zirvede uygun şekilde temsil edilmeyeceğine dair korkulara yol açtı.

Ekim ayında bir Dünya Bankası raporu, deniz seviyesindeki tahmini artışın, Pasifik’in kuzeyinde, Hawaii ile Avustralya’nın ortasında yer alan Marshall Adaları’nı yeryüzünden silebileceğini açıkladı.