;
Politika

Türkiye’nin Fosil Yakıt Sevdası Bitmiyor: Venezuela ile Petrol ve Gaz İşbirliği Yapılacak

gaz

Bakan Bayraktar ile Venezuela Petrol Bakanı Tellechea’nin katılımıyla gerçekleştirilen toplantının ardından Venezuela ile Türkiye arasında, petrol ve doğalgaz alanlarında iş birliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı. Türkiye’nin halihazırdaki iklim hedefi ise “kritik derecede yetersiz” olarak nitelendiriliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Venezuela ziyareti kapsamında ülkenin Petrol Bakanı ve Devlet Petrol Şirketi (PDVSA) Başkanı Pedro Rafael Tellechea ile başkent Karakas’ta bir araya geldi.

AA’nın haberine göre, Bakan Bayraktar ile Venezuela Petrol Bakanı Tellechea’nin katılımıyla gerçekleştirilen toplantının ardından Venezuela ile Türkiye arasında, petrol ve doğalgaz alanlarında iş birliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

Bakan Bayraktar, sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, şu ifadeyi kullandı:

“Petrol ve doğalgaz arama, üretim, ticaret ve servis hizmetleri alanlarında geliştirebileceğimiz iş birliklerini değerlendirmek üzere geldiğimiz Venezuela’nın başkenti Karakas’ta, ilk olarak Venezuela Petrol Bakanı Sayın Pedro Rafael Tellechea Ruiz ile bir araya geldik.”

Tellechea da sosyal medya hesabından, Bakan Bayraktar ile “verimli” bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, şu açıklamada bulundu:

“Alparslan Bayraktar ile stratejik iş birliğine yönelik çeşitli konuları gözden geçirdik. Petrol ve doğalgaz yatırımları için mevcut olan büyük fırsat penceresini değerlendirdik.”

Daha sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, ziyareti kapsamında Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez ile bir araya geldi.

Başkent Karakas’ta gerçekleşen görüşmenin ardından Rodriguez, sosyal medya hesabı X’ten şu açıklamada bulundu:

“Sayın Bakan ile keyifli bir çalışma toplantısı gerçekleştirdik. Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a Devlet Başkanımız Nicolas Maduro’nun selamlarını ilettik. Toplantı süresince, ticari alışverişimizi arttırmak ve doğrudan yatırımları teşvik etmek amacıyla her iki ülke arasında enerji ve madencilik konularındaki ittifakların güçlendirilmesi konusunu ele aldık.”