fbpx
Bilim

TÜRÇEP: “Alpu Ovası’nda Termik Santral İstemiyoruz”

Türkiye’nin farklı illerinden 18-19 Ocak’ta Eskişehir’de Temsilciler Meclisi Toplantısı için bir araya gelen Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) temsilcileri Türkiye’nin çevre sorunlarını masaya yatırdı. 

Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) Temsilciler Meclisi Toplantısı Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ev sahipliğinde 18-19 Ocak tarihlerinde gerçekleştirildi. Antalya, Artvin, İstanbul, İzmir, Van ve Zonguldak gibi Türkiye’nin çeşitli yerlerinden temsilcilerin katıldığı toplantıda Türkiye’nin farklı bölgelerindeki çevre sorunları ve çözümleri tartışıldı.

Toplantıda, Eskişehir’de kurulması planlanan Alpu Kömürlü Termik Santralı, çöpten elektrik üretimi, atık çamurun değerlendirilmesi çalışmaları, OSB atık su çamurunun güneş enerjisi ile kurutulması, yenilenebilir enerji uygulamaları, Katowice’de gerçekleştirilen COP24’ün konusunda gözlem ve değerlendirme ve farklı bölgelerdeki su sorunları ele alındı.

Toplantının sonuç bildirgesinde ise TÜRÇEP’in genelde kömüre dayalı termik santrallara, özelde ise Alpu Ovası’na kurulması planlanan termik santrala karşı olduğunun altı çizilerek şöyle denildi: “Ülkemiz yenilenebilir enerji kaynakları açısından çok ciddi olanaklara sahiptir. Bu konuda önemsiz sayılamayacak adımlar atılmasına karşın asla yeterli değildir. Bu kapsamda yapılacak çok fazla işimiz ve kullanabilecek olanaklarımız vardır. Gelişmiş ülkeler hızla %100 yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına ilişkin önemli kararlar alıyor, somut adımlar atıyorlar. Ülkemiz çok zengin kaynaklara sahipken yenilenebilir enerji konusundaki bu sürecin gerisinde kalmamalıdır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin ve yoğun biçimde kullanımı ile enerjinin etkin ve verimli kullanımı sonucunda hem ekonomik sorunlarımız hem çevresel odaklı, kirli teknoloji ve enerji kaynaklarının kullanımına bağlı çok ciddi ve yaygın sorunlarımızın üstesinden gelmek olanaklıdır. Ülke halkımızın tümünü kapsayacak biçimde yaşam standartlarının yükseltilmesi bu konuda atılacak somut adımlarla olanaklı olacaktır.”

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.