;
Ekonomi

Süper Zenginlerden Hükümetlere Çağrı: “Bizden Servet Vergisi Alın”

servet vergisi

250’den fazla süper zengin, Dünya Ekonomik Forumu sırasında yayımladıkları açık bir mektupta kendilerinden servet vergisi alınmasını talep etti.

Dünyadan 250’yi aşkın milyoner ve milyarder, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) dolayısıyla devlet ve hükümet başkanlarına açık bir mektup yazarak kendilerinden servet vergisi alınmasını istedi.

The Guardian’ın aktardığına göre, imzacıları arasında Abigail Disney, Brian Cox ve Valerie Rockefeller’ın da yer aldığı süper zenginler, eşitsizliği kınadıkları mektuplarında, daha iyi kamu hizmetleri için ödeme yapılmasına yardımcı olmak üzere vergilendirilmelerini talep etti.

“Talebimiz net: Sizden bizi, toplumdaki en zenginleri vergilendirmenizi istiyoruz” ifadelerini kullanan imzacılar, “Bu, temel olarak yaşam standardımızı değiştirmeyecek, çocuklarımızı bir şeylerden mahrum bırakmayacak ya da uluslarımızın ekonomik büyümesine zarar vermeyecek. Ama aşırı ve verimsiz özel serveti ortak demokratik geleceğimiz için bir yatırıma çevirecek” değerlendirmesinde bulundu.

“Ödemekten Gurur Duyarız” başlığıyla paylaşılan açık mektupta, “Biz aynı zamanda statükodan en fazla fayda sağlayanlarız. Ama eşitsizlik kritik eşiğe ulaştı; bunun ekonomik, toplumsal ve ekolojik istikrar riskine olan maliyeti çok yüksek ve bu maliyet her geçen gün artıyor. Kısacası şimdi eyleme ihtiyacımız var” dedi.

%74 Servet Vergisini Destekliyor

Öte yandan, süper zenginler olarak da adlandırılan milyoner ve milyarderler arasında yapılan yeni bir kamuoyu yoklaması, katılımcıların %74’ünün hayat pahalılığı krizini çözmek ve kamu hizmetlerini geliştirmek için daha fazla vergi ödemeye hazır olduğunu ortaya koydu.

“Vatansever Milyonerler” kampanya grubu adına Survation tarafından gerçekleştirilen kamuoyu yoklamasına katılan 2 bin 300’ü aşkın zenginin %58’i 10 milyon dolardan fazla servete sahip kişilerden %2 servet vergisi alınmasını desteklerken, %54, aşırı zenginliğin demokrasiye bir tehdit oluşturduğu görüşünü destekledi.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren İngiliz girişimci ve Riverford şirketinin kurucusu Guy Singh-Watson, “Bu anket, en zenginler de dahil olmak üzere tüm dünyanın süper zenginleri vergilendirmek istediğini gösteriyor gibi duruyor. O zaman dünya üzerinde bunu gerçekten yapacak gücü olan seçilmiş temsilcilerin liderliği nerede?” diye sordu. En zenginlerin eylemsizlik karşısında tepkili olduğuna işaret eden girişimci, çalışan insanların mevcut ekonomik koşullar altında sabrını yitirmesinin şaşırtıcı olmadığını söyledi.