;
Politika

RTÜK Açık Radyo’nun Yayın Lisansını İptal Etti

açık radyo

Radyo yönetiminden yapılan açıklamada ise, yasaya karşı direnmek ve yargı yolu dışında karara karşı gelmek gibi bir niyetleri olmadığına vurgu yapılarak, yayın izninin iptal edilmesinin kabul edilemez bir durum olduğu kaydedildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 24 Nisan’da “Ermeni soykırımı” söylemi nedeniyle para ve yayını durdurma cezası verdiği Açık Radyo’nun lisansını iptal etti.

Bianet kaynaklarına göre Açık Radyo, para cezasını ödediği ve yayını teknik bir aksaklık nedeniyle durduramadığını ancak durumun RTÜK’e bildirildiğini söyledi.

22 Mayıs gerçekleştirilen RTÜK Üst Kurul toplantısında Açık Radyo’nun Açık Gazete’sinin 24 Nisan’daki program konuğunun “…Ermen, yani Osmanlı topraklarında gerçekleştirilen tehcir ve katliamların, soykırım olarak adlandırılan katliamların 109. yıldönümü, sene-i devriyesi. Bu yıl da yasaklandı biliyorsunuz Ermeni soykırımı anması….” demesi üzerine para cezası ve beş gün yayını durdurma cezası verdi.

Toplumu kin ve düşmanlığa tahrik ettiği gerekçesiyle verilen yayın durdurma cezasından sonra teknik bir sebeple yayın durdurulamadı.

Ardından 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 32. maddesinin beşinci fıkrasında düzenlenen “…Programlarının yayını veya yayınları süreli durdurulan medya hizmet sağlayıcı kuruluşun yaptırım kararının tebliğine rağmen kararın gereklerine aykırı olarak yayınlarına devam etmesi halinde yayın lisansının iptaline karar verilir” ifadesi uyarınca Açık Radyo’nun lisansı iptal edildi.

Açık Radyo, verilen para cezasını ödedi ve yayını durduramadığını RTÜK’e açıkladı. Aynı zamanda da yürütmeyi durdurma davası açtı. Ancak RTÜK’ün Açık Radyo’nun bildirimlerine dönüş yapmadığı ve dava sonucunu beklemeden lisansı iptal ettiği bildirildi.

“Evrensel Gazetecilik İlkeler Doğrultusunda Yayın Hayatımıza Devam Edeceğiz”

Radyo yönetiminden yapılan açıklamada ise, yasaya karşı direnmek ve yargı yolu dışında karara karşı gelmek gibi bir niyetleri olmadığına vurgu yapılarak, yayın izninin iptal edilmesinin kabul edilemez bir durum olduğu kaydedildi. Açık Radyo, bundan sonra da aynı evrensel gazetecilik ilkeleri doğrultusunda, aynı sorumlulukla yayın hayatına devam edeceğini duyurdu.

Açıklama şu şekilde:

“Henüz tarafımıza tebliğ edilmemekle beraber, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun 03.07.2024 tarihli toplantısında, Açık Radyo’nun yayın lisansının iptal edildiği öğrenilmiştir.

Yayın durdurmayla beraber verilen para cezası için karardaki gibi taksitlendirme talebinde bulunulmuş ve bu kabul edilerek ilk taksit ödenmiştir. Böylece yasaya karşı direnmek ve yargı yolu dışında bu karara karşı gelmek gibi bir niyetimizin olmadığı ve iyi niyetli bir süreç sürdürmeye çalıştığımız ortadır.

Gelinen noktada, Açık Gazete programındaki ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü kapsamında olduğu tartışmasız bulunan bir ifadeden yola çıkarak Açık Radyo’nun yayın izninin iptali noktasına gelinmesi kabul edilemez bir durumdur. Anılan kararla ilgili yasal müracaatlar elbette ki yapılacaktır. Bununla beraber, 30 yıldan beri yayın hayatına devam eden Açık Radyo, bundan sonra da aynı evrensel gazetecilik ilkeleri doğrultusunda, aynı sorumlulukla yayın hayatına devam edecektir.

Bugüne kadar her zaman yanımızda bulunan siz sevgili dinleyicilerimiz ve dostlarımız ile bundan sonra da aynı kararlılık ve aynı duygular ile beraber olmaya devam edeceğiz.”