;
Politika

Putin’den ABD’ye Karşı Hamle: Bazı Ürün ve Hammaddelerin İthalat ve İhracatını Yasakladı

Gazeteci Murat Yetkin’e göre petrol ve gaz ambargosunun hayata geçirilmesi durumunda Türkiye’nin dışarıda bırakılması büyük bir ihtimal.

Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkenin güvenliği için bazı ürün ve hammaddelerin ithalat ve ihracatını yasaklayan bir kararname imzaladı. Ülkelerin listelerinin iki gün içinde belirleneceği bildirildi.

ABD Başkanı Biden, Rusya’dan hem petrol hem de doğalgaz ithalini yasakladığını açıklamıştı. Biden’ın açıklamalarının ardından, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın güvenliğini sağlamak için dış ticarette özel ekonomik tedbirler getiren bir kararnameyi imzaladı. 31 Aralık 2022’ye kadar geçerli kararname bazı özel ekonomik önlemler getiriyor.

Bu önlemler arasına “Rusya Federasyonu toprakları dışına ihracat ve Rusya Federasyonu topraklarına Rusya hükümeti tarafından belirlenen listelere göre ürün ve hammadde ithalatı yasağı” dahil edildi.

Kararname ayrıca “Rusya Federasyonu toprakları dışına ihracatı ve Rusya Federasyonu topraklarına yapılan ithalatları ve (veya) Rus hükümeti tarafından belirlenen listelere göre ürün ve hammadde ithalatını” da kısıtlıyor.

“Türkiye Petrol ve Gaz Ambargosunun Dışında Tutulabilir”

Gazeteci, yazar Murat Yetkin, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin tutumunu ve iki ülkenin dışişleri bakanlarının Antalya’da bir araya gelecek olmasını kaleme aldı.

Yetkin, hükûmetin temkinli gittiğini söylerken, “Türkiye Rusya’ya karşı Batının ekonomik yaptırımlarına katılmıyor. Putin’in de Erdoğan’ın 6 Mart telefonu ardından Azak Denizinde Türkiye’ye buğday ve ayçiçeği getirmek üzere bekletilen 30 kadar geminin seyahatine izin verdiği bilgisi var. Petrol ve gaz ambargosu durumunda Türkiye’nin bunun dışında tutulması büyük ihtimal” dedi.