fbpx
Politika

Paris Belediye Başkanı İmamoğlu’nu C40 Zirvesi’ne Davet Etti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’yu ziyaret etti. Hidalgo, “Hoş geldiniz sayın Başkan” sözleriyle karşıladığı İmamoğlu’nu C40 Zirvesi’ne davet etti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’yu Fransa’daki ‘Place de l’Hôtel de Ville’ adıyla bilinen tarihi belediye binasında ziyaret etti.

Karşılamanın ardından makam odasına geçen ikiliden Hidalgo, şöyle konuştu: “İstanbul, çok önemli bir büyük şehir. Güzel bir işbirliğini sizinle yeniden canlandırabildiğimiz için çok mutluyuz. Özlemiştik bu işbirliğini. Birbirimizden öğrenebileceğimiz çok şey var. 23 Haziran’da tekrar seçildiğiniz için çok mutlu olduk. Çok güzel bir umut işareti. Siz, aslında Türkiye’nin gerçek başkentinin belediye başkanısınız. Çok ümitlerle size bakıyoruz. İstanbul ve Türkiye ile çok yakın bir bağı yeniden kurabilmeyi ümit ediyoruz. 9 Ekim’de Kopenhag’da toplanacak C40 Zirvesi’nde de sizi aramızda görmekten mutlu olacağız.”

İmamoğlu da sözlerine, “Çok teşekkür ediyorum. Başkanın bu güzel duyguları beni çok etkiledi” diye başladı. İmamoğlu, şöyle devam etti: “Sayın Hidalgo ilk günden beri ilgisini bizden esirgemedi. Açıkçası her mesajı bizi heyecanlandırıyor. Mesajlarını eksik etmemesini diliyoruz. Fransa-Türkiye ya da Paris-İstanbul ilişkileri yüz yıllardır var ve muazzam bir geçmişi var. Üzerine yüzlerce, binlerce kitap yazılabilir. Etkileşimi yüksek iki kent. Kentime, 100 yıllık arkadaş gibi hissediyorum şu an sizinle. Bu sıcaklıkla buradayım. Son seçimde elde ettiğimiz sorumluluğun sadece Türkiye’de kalmadığını, dünyanın birçok yerine yansıdığını da hissediyorum, yaşıyorum. Burada kendime en büyük yardımcı sizin gibi dünyaya aynı gözle bakmayı başarabilen belediye başkanlarından görmek istiyorum. O yol arkadaşlığı, o sıcaklık, o dayanışma dünyaya başka bir süreci de yaşatabilir. İnşallah bu Paris ve İstanbul arasında değerli bir başlangıç olacak. Bunu hissediyorum. Benim ilk yurtdışı seyahatim. İBB Başkanı olarak ilk seyahatimin Paris’e olması ilginç bir başlangıç oldu. Bunun hem Bayan Hidalgo’ya hem de bize başka bir sorumluluk yüklediğini düşünüyorum.”

İki Başkan, toplantı sonunda ‘Niyet Mektubu’ imzalayarak, var olan iş birliğinin sürdürülmesi konusunda anlaşmaya vardı.

C40 Nedir?

İstanbul’un da aralarında bulunduğu, C40 Kentleri olarak da bilinen “Büyük Kentler İklim Liderlik Grubu”, kentsel karbon salımını azaltmak için çalışıyor ve iklim değişikliğine uyum sağlamayı hedefliyor.

Dünya nüfusunun %50’sine sahip büyük kentler, dünya genelinde üretilen enerjinin %75’ini tüketiyor ve üretilen seragazlarının %80’inden sorumlu bulunuyor.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.