;
Ekonomi

Norveç Kamu Emeklilik Fonu Kanada’nın Katran Kumu Projelerinden Çekildi

Norveç’in en büyük ikinci fonunu oluşturan belediye çalışanlarının emeklilik fonu, Kanada’daki petrol sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde kalan son hisselerini, küresel ısınmayı 1.5 dereceyle sınırlandırma hedefiyle uyumlu olmadığı gerekçesiyle sattı.

HABER: Gülce DEMİRER

Gelirinin %30’unu katran kumu faaliyetlerinden sağlayan Kommunal Landspensjonskasse (KLP) fonu, pazartesi günü bu faaliyetlere %5 oranında fon sağlanmasını dahi tolere edemeyeceklerini belirtti.

Norveç’te 900 bin hemşire, itfaiyeci, diğer yerel belediye çalışanları ve devlete ait işletmelerin emeklilik fonlarını yöneten KLP, 33 milyon dolar değerindeki öz sermayelerini ve Kanada Cenovus Enerji, büyük bir kısmına ExxonMobil’in sahip olduğu Imperial Oil, Husky Enerji ve Rusya merkezli petrol ve doğalgaz şirketi Tatneft PAO’daki 25 milyon dolar değerindeki sözleşmelerini fesh ettiklerini açıkladı.

KLP’nin sürdürülebilir yatırımından sorumlu başkanı Jeanett Bergan, bir telefon görüşmesinde “Vermek istediğimiz mesaj şirketlerin, fon yöneticilerinin ve yatırımcıların bu riski yönetebilmeleri gerektiği ve bütün ülkelerin gerçekleştirmesi gereken bu geçişte ellerinden geleni yapmaları gerektiği” şeklinde konuştu.

Kanada gibi Norveç de ekonomik faaliyet sağlayan ancak aynı zamanda sürdürülebilir olmayan karbon emisyonlarına sebep olan hacimli bir petrol ve doğalgaz endüstrisine sahip. Kanada’nın petrol ve doğalgaz sektörü, federal tahminlere göre ülkenin toplam karbon emisyonlarının %27’sinden sorumlu.

Bergan, “Emisyon rakamları ve dünyada olup bitenlere bakıldığında hiçbir şey gerektiği hızda ilerlemiyor. 1.5 derecelik ısınma hedefine de, 2 derecelik hedefe de yakın bile değiliz” dedi.

Geçtiğimiz Mart ayında Norveç’in trilyon dolarlık ulusal varlık fonunun, 38 milyar dolar değeri olan petrol ve doğalgaz hisselerinden çekileceği duyurusunda bulunuldu.

KLP ise toplam gelirinin %50’sinden fazlasını oluşturan kömürden elde ettiği geliri

2017 yılında %30 oranına, bu yıl ise %5’e indirdi.

KLP’nin CEO’su Sverre Thornes, piyasalara, üretim masrafı ve emisyon oranları yüksek katran kumunun, gelecekte küresel enerji arzına katkıda bulunmaması gerektiği yönünde bir mesaj vermek istediğini belirtti.

Thornes, diğer büyük varlık yönetimi şirketlerinin de bu kararı örnek almasını umduğunu belirtti.

KLP, %2’si fosil yakıt ve %5’i yenilenebilir enerji kaynaklı 8 milyar dolarlık bir fon yönetiyor.

KLP aynı zamanda, fosil yakıt şirketlerinden çekmiş olduğu fonunu gelecekte olması beklenen düşük karbon ekonomide yerini alacak şirketlere yatırıyor.

Emeklilik fonu, yenilebilir enerji ve diğer yeşil projelere 660 milyon dolarlık yatırım yapma taahhüdünde bulunurken geçtiğimiz hafta 307 milyon dolarlık fosil yakıtsız fon başlattı.

Bergan, “Prensip olarak bu yeni ürün ve hizmetlerin daha pahalı olmaması gerektiğine karar verdik. Eko-etiketli ürünler daha fazla iş gerektiriyor olsa da eko-etiketi olmayan ürünlerle aynı fiyatta olacaklar. Çünkü bu noktada itici güç olmak istiyoruz” dedi.

Bergan ayrıca, KLP’nin fosil yakıtsız fonlarının, fosil yakıt fonlarına kıyasla aynı oranda geri dönüş sağlayacağını beklediklerini ve Haziran 2018’den beri işleyen 110 milyon dolarlık fonun piyasanın önüne geçtiğini söyledi.

KLP’nin fosil yakıtsız eko-etiketli global endeks öz sermaye fonunun bu yıl içerisinde şimdiye kadar %22.8 oranında geri dönüş sağladığı belirtiliyor.