;
Bilim

Niğde’de İklim Krizine Karşı Önlem: Zirai Don Uyarı Sistemi Kuruldu

Niğde Valiliği tarafından zirai don olayını önceden bildiren erken uyarı sistemi kuruldu.

Özellikle kış ve bahar aylarında meydana gelen don olaylarında mahsullerin zarar görmesini engellemek amacıyla Niğde Valiliği Proje ve Yatırım Birimi (NİPRO) ile Niğde Ziraat Odası işbirliğinde Erken Uyarı Sistemi hayata geçirildi. KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığından 411.000 TL hibe desteği almaya hak kazanan KOP İle Niğde İlinde Tarımsal Erken Uyarı Sistemleri Kurulumu projesi, sistemlerin kurulumlarının tamamlanmasıyla birlikte start aldı.

Sistemin Niğdeli üreticilere zirai don olaylarına karşı büyük fayda sağlayacağının altını çizen Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, “Erken uyarı sistemi, hava şartlarından doğacak olumsuzluklar karşısında erken müdahale edip ürün kaybına uğranmamasına ve don zararına karşı önlem alınabilmesine yardımcı olacak” dedi.

KOP tarafından 411.000 TL hibe desteği alan projeyle birlikte Niğde’de mevcut yedi adet hava tahmin ve erken uyarı istasyonu sayısının, 10 adet yeni istasyon kurulumuyla birlikte 17 adede çıkarıldığını belirten Vali Şimşek, sistemin 327.870 dekar alanın tamamına fayda sağlayacağını belirtti. Vali Yılmaz Şimşek konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bu sayede çiftçilerimizin, üretim süreçlerindeki don, aşırı yağış, kuraklık gibi iklim olayları sebebiyle oluşacak üretim kayıpları asgari düzeye indirilmiş olacak. Yine istasyonların kurulumları ve il genelini kapsaması sayesinde zirai ilaçlama faaliyetleri tam zamanında yapılarak kullanılan kimyevi ilaç miktarı asgari düzeye indirilmiş olacak. Bu faydalara ek olarak özellikle son yıllarda hızlanan, iklim değişikliğine bağlı olan beklenmedik meteorolojik vakalar kayıt altına alınarak yeni iklim yapısı hakkında analiz için gerekli veri tabanı oluşturulmuş olacak. Özetle ifade etmek gerekirse tarımda dijitalleşme için gerekli önemli bir teknolojik altyapı tamamlanmış durumda.”