;
Ekonomi

Munich Re’nin Patronu Daha Yüksek Karbon Emisyon Maliyetleri İstiyor

Dünyanın en büyük reasürans şirketi Munich Re, Avrupalı ​​politika yapıcıları, iklim değişikliğiyle mücadele için bölgede karbon salım maliyetini beş kat artırmaya çağırıyor.

Reasürans şirketi Munich Re’nin CEO’su Joachim Wenning, 2050 yılına kadar fosil yakıtlardan vazgeçilmesini hedefleyen Paris Anlaşması’nda ortaya konan hedeflerin, eyleme geçilmediği takdirde yakalanamayabileceği konusunda uyarıda bulundu.

“Mevcut karbon emisyonu yörüngesinde, yüzyılın sonuna kadar küresel sıcaklıkların 3,5 derece artmasını beklemeliyiz” diyen Wenning, bunun yoksulluk oranlarında “aşırı” bir artışı tetikleyeceğini de sözlerine ekliyor.

“Mülkiyet hasarı yeterince kötü, ancak etkilenecek insanların sayısı da önemli ölçüde artacaktır” diyen Wenning, tüm kıyı bölgelerinin sular altında kalabileceğini, diğer bölgelerin ise kalıcı kuraklık sorunu ile yüzleşebileceğini belirtti.

Munich Re, 1970’lerin başlarından beri iklim değişikliği konusunda uyarılarda bulunuyor.

2018’in sadece dördüncü çeyreğinde, Asya’daki bir tayfun ve Kaliforniya’daki iki orman yangını, Münih Re’nin 2017 yılının aynı dönemindeki kârına göre %56’lık bir düşüşe neden oldu.

Wenning, fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandıracak finansal teşvikleri yaratan karbon emisyonları için anlamlı bir fiyat çağrısında bulundu. “Bu, emisyon ticareti veya karbon vergisi ile yapılabilir” dedi.

Avrupa’nın emisyon ticaret sistemindeki şirketlerin karbon yayma maliyetinin, İsveç’in vergi rejimine benzer olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bu rejim, şu anda yayılan ton başına 24 euro tahsil eden piyasaya dayalı bir sistemi kullanan Avrupa’nın ticaret sistemine kıyasla yayılan her ton karbondioksit için 115 euro vergi koyuyor.

Wenning, “Karbondioksit fiyatının yüksek olması gerekiyor” derken, fosil enerjinin kullanımının çelik üreticileri, kimya endüstrisi ve nakliye gibi en büyük tüketiciler için ekonomik olarak imkansız hale getirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Wenning’in teklifi, iktidar koalisyonunun en büyük partisi olan Almanya’nın Hıristiyan Demokrat Birliği’nin pozisyonlarıyla çelişiyor.

Şansölye Angela Merkel’in potansiyel halefi olan parti lideri Annegret Kramp-Karrenbauer karbon vergisini reddetmişti.

Munich Re’nin CEO’su, iklim değişikliği ile mücadele etmek için gerekli olan yüksek karbon fiyatının insanların işlerine mal olabileceğini, çünkü bazı şirketlerin muhtemelen işyerlerini kapatacağını kabul etti. Wenning, “Sorumlu bir hükümetin bu etkileri aklında tutması gerekiyor” dedi.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi