;
COP27 Politika

Mısır Günün Fosili Ödülünü Aldı

Mısır

COP27’nin ev sahibi Mısır, hak savunucularını tutukladığı, fosil yakıt lobicilerinin önünü açtığı ve aktivistlerin internet sitelerini engellediği gibi gerekçelerle günün fosil ödülünü aldı.  

Günün fosili ödülünün yeni sahibi COP27’ye ev sahipliği yapan Mısır oldu. Msır’ın bu ödülü almasının ardında birçok sebep var. Öncelikle ülkenin insan hakları karnesi oldukça kötü. Binlerce aktivistin, hükümetin politikalarını eleştirdiği gerekçesiyle tutuklandığı ülkede insanlar büyük bir baskı altında. Baskı COP27’ye de yansımış durumda. Zirvede her köşede bir güvenlik görevlisi bulunurken, bazı kapalı toplantılara da habersiz bir şekilde giriyorlar. Hatta bazı durumlarda toplantıları dahi bölüyorlar.

Bunun yanı sıra zirvede 600’den fazla fosil yakıt lobicisi var. Bu geçen yıla göre %25’ten fazla bir artış anlamına geliyor. Lobicilerin sayıları aynı zamanda iklim krizinden etkilenen herhangi bir topluluktan daha fazla. Gezegeni mahvedenlerin bir iklim konferansında etkili olmaya çalışırken, sivil alanların ciddi şekilde kısıtlanmaya devam etmesi tepki görüyor.

Mısır ayrıca aktivistlerin internet sitelerini de engellemiş, gelen eleştiriler nedeniyle engeli kaldırmak zorunda kalmıştı. COP27’nin Mısır tarafından geliştirilen resmi uygulaması aracılığıyla uygulamayı indirenleri dinlediği iddiaları da can sıkıcı.

COP27’nin yapıldığı alandaki yüksek yemek fiyatları, suya erişimdeki sıkıntı, zayıf internet ve uzun yemek ve tuvalet kuyrukları da Mısır’a yapılan eleştiriler arasında.