;
Politika

Marshall Adaları’ndan Yeni İklim Hedefleri: 2050 Yılında Net Sıfır Emisyon

Marshall Adaları Cumhurbaşkanı Dr. Hilda C. Heine, bugün (22 Kasım) itibariyle ülkesinin, BM’nin iklim sekretaryasına yeni ve daha iddialı Paris Anlaşması iklim hedefleri sunduğunu açıkladı.

Marshall Adaları Cumhurbaşkanı Heine, ülkesinin yeni iklim hedeflerini, Marshall Adaları’nın başkanlık ettiği, gelişmekte olan 40’tan fazla ülkeden oluşan İklim Duyarlıları Forumu (CVF) adlı ittifakın düzenlediği Sanal İklim Zirvesi’nin açılışında kamuoyuyla paylaştı. Çevrimiçi toplanan zirve, iklim eyleminin nasıl hızlandırılacağını tartışmak üzere Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterini ve bir dizi dünya liderine ev sahipliği yapacak.

Duyuru, Paris Anlaşması’nın uygulanmasını destekleyecek önemli ve ayrıntılı kuralların kabul edilmesi gereken ve bakanların kendi ülkelerinin ulusal iklim planlarını nasıl ileriye taşıyacaklarını tartışacakları bir sonraki iklim müzakereleri turunun öncesinde yapıldı.

Marshall Adaları’nın “Ulusal Katkı Niyet Beyanı”nı (NDC) içeren yeni hedefleri, seragazı emisyonlarını 2030 yılına kadar 2010 seviyelerine göre en az %45’lik bir azaltım taahhüdünde bulunuyor, 2035’te ise 2010 seviyelerine göre en az %58 oranında azaltım öngörüyor. Belirlenen hedeflerin, 2050 yılına kadar net sıfır seragazı emisyonlarına ulaşma amacıyla uyumlu olduğu ifade ediliyor. IPCC de küresel sıcaklığı 1.5 derecede sınırlandırmak için tüm ülkelerin bu yolu izlemesi gerektiğini belirtiyor.

Yeni hedeflerle ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Heine, “Bizim gibi hassas ülkeler küresel ısınmadan en önce ve en sert şekilde etkilenecek olsa da kendimizi kurban olarak görmüyoruz. Bu konuda lider olmamız gerektiğine inanıyoruz. Eğer iklim eylemimize olan tutkuyu artırabilirsek, diğer ülkeler de bize katılabilir. Geçtiğimiz ay yayımlanan IPCC 1.5 derece Özel Raporu, hepimizin cevap vermesi gereken bir alarm” diyor.

Paris Anlaşması’nı onaylayan ilk ülke olan Marshall Adaları aynı zamanda 2050 “Tile Til Eo” İklim Stratejisini ortaya çıkaran ilk ada ülkesi unvanına da sahip. Yeni NDC ayrıca, 2019 yılı sonuna kadar, ülkenin iklim değişikliğinin etkilerine uyum sağlaması için kısa, orta ve uzun vadeli kilometre taşları oluşturacak Ulusal Uyum Planını da hazırlamayı taahhüt ediyor.

Geçtiğimiz ay yayımlanan IPCC Özel Raporu, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve küresel ısınmayı 1.5 derecede sınırlamak için hızlı bir önlem alınmadıkça, Marshall Adaları gibi devletlerin tahmin edilenden daha önce yaşanamaz hale gelebileceğini belirtiyordu.

Marshall Adaları hükümeti, iddialı iklim eyleminin uygulanmasının, ada halkının aktif katılımını ve desteğini gerektirdiğini kabul ediyor. Bu nedenle, NDC’nin nasıl uygulanacağı ve muhtemelen nasıl geliştirileceği konusunda daha fazla iç istişarenin gerçekleştirilmesi kritik öneme sahip olacak.