;
Afetler Bilim

Marmara’da Son 13 Yılın Yağış Rekoru Kırıldı

Meteoroloji verilerine göre, Marmara’da bu yıl Temmuz ayında son 13 yılın yağış rekoru kırıldı. Geçen ay düşen yağış miktarı son 40 yıl içinde temmuzda en fazla yağışın düştüğü üçüncü ay olarak da kayıtlara geçti.

Marmara Bölgesi son 13 yılın en yağışlı temmuz ayını geçirdi, bölgede şiddetli yağış ve dolu görüldü. Aniden başlayan yağmur ve doluyla birçok yeri su bastı, araçlar mahsur kaldı. İstanbul’da yağmur nedeniyle istinat duvarlarında çökmeler meydana geldi. DHA’nın Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden aldığı bilgiye göre, 2018 yılı Temmuz ayında Marmara Bölgesi’nin yağış ortalaması 48,7 kg olarak hesaplandı. Bu rakam son 15 yılın en fazla yağış alan ikinci temmuz ayı olarak kayıtlara geçti. En son 2005 yılında ortalama 51 kg ile temmuz ayı yağış rekoru kırılmıştı. 40 yıllık verilere bakıldığında ise bu yılın Temmuz ayı en fazla yağışlı üçüncü temmuz ayı oldu.

%100’den fazla artış

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre Marmara’da 40 yıllık ortalama yağışın 23,3 kg olduğu belirtilirken bu yılın Temmuz ayında bu oran %100’den fazla artışla 48,7 kg olduğu kaydedildi.

Önümüzdeki ay için yapılan değerlendirmeye göre ise hava sıcaklığının İç Anadolu ile Orta Karadeniz’de mevsim normallerinin 1 ila 2 derece üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Yağışın, Doğu Karadeniz’de mevsim normallerinin biraz üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normalleri civarında gerçekleşeceği öngörülüyor.