;
Politika

Lula ve Petro Amazon’u Kurtarmak için Bir Araya Geldi

amazon

Yemin töreninin ardından başkent Brasilia’da Lula ile bir araya gelen Kolombiya Devlet Başkanı Petro, Amazon ve temiz enerji konuları mevkidaşıyla değerlendirdi.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Brezilya’nın yeni Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile Amazon ormanlarının geleceğini konuştu.

Yemin töreninin ardından başkent Brasilia’da Lula ile bir araya gelen Petro, “Amazon ve temiz enerji” konularını mevkidaşıyla değerlendirdi.

Kolombiya Devlet Başkanlığı sitesinden yapılan açıklamada, iki liderin iki ülke ilişkilerini ele almasının yanı sıra Amazon’daki ormansızlaştırmaya karşı alınacak önlemleri masaya yatırdığını bildirdi.

Silva ile görüşmenin fotoğrafını Twitter hesabından paylaşan Petro, “Amazon ormanlarını insanlık lehine kurtarmak için büyük bir anlaşma” ifadesini kullandı.

Amerika kıtasının temiz enerji kaynaklarının daha yapıcı kullanılmasına ilişkin Lula ile konuştuğunu belirten Petro, Brezilya’nın aynı zamanda Kolombiya’daki barışın garantörü olduğunu söyledi.

Bir önceki Devlet Başkanı aşırı sağcı Jair Bolsonaro döneminde ormansızlaşmanın hat safhaya ulaştığı Amazon’da, Lula’nın bölge ülkelerinin de katılımıyla Amazon zirvesi düzenleyeceği bilgisi paylaşıldı.

Brezilya’da, 31 Ekim 2022’de devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanan solcu Lula, 1 Ocak’ta parlamentoda yemin etmişti.