;
Politika

Limak’ın Patronu WWF-Türkiye Mütevelli Heyeti Üyeliğinden Ayrıldı

WWF-Türkiye

WWF-Türkiye, Akbelen’i katleden Limak’ın patronu Ebru Özdemir’in STK’nın Mütevelli Heyeti üyeliğinden resmi olarak ayrıldığını duyurdu.

Geçtiğimiz Pazartesi günü başlayan Akbelen Ormanı’nın tıraşlanması işlemi halen devam ediyor. İkizköylüler jandarmanın ve polisin cop, TOMA ve biber gazlı sert müdahalelerine rağmen mücadeleye devam ediyor.

Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji kömür maden sahasını genişletmek istiyor.

Dün ise Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye şubesinin (WWF Türkiye) Mütevelli Heyeti üyesi olduğu ortaya çıkmıştı.

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) yaptığı yeni bir açıklamada, Özdemir’in Mütevelli Heyeti üyeliğinden resmi olarak ayrıldığını duyurdu. WWF-Türkiye’nin açıklamasının tamamı şu şekilde:

“WWF Türkiye olarak 2021 yılından beri İkizköy – Akbelen Ormanı’nda sürmekte olan maden sahası açma çalışmalarına açık bir şekilde karşı gelmekte ve direnişe destek vermekteyiz. Bu kapsamda çalışmaların durdurulmasına yönelik resmi çağrılarımıza ve maden sahası açma faaliyetlerinin acilen sona erdirilmesi için yetkililerden taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz.

Bu doğrultuda Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in profesyonel faaliyetlerinin vakfımızın ilkeleri ile uyuşmaması ve vakıf tüzüğümüze aykırı olması sebebiyle Mütevelli Heyeti üyeliğinden resmi olarak ayrıldığını duyurmak isteriz.

Eski Mütevelli Heyeti üyemiz Ebru Özdemir’in ya da YK Başkanı olduğu şirketin kendisinin üyeliği döneminde vakfımız ile herhangi bir fon ilişkisi bulunmamıştır.”