;
Ekonomi

Kuraklık Nedeniyle Aydın’da 500 bin İncir Ağacı Yok Oldu

incir ağacı

Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar, Aydın’da yaklaşık 500 bin incir ağacının kuruduğunu söyledi.

Dünya incir üretiminde birinci sırada yer alan Aydın’da üreticilerin girdi maliyetlerinin yüksekliğinin yanı sıra kuraklık zor duruma düşürdü. Cumhuriyet’ten Yusuf Körükmez’in haberine göre, sonbaharda yeşile bürünen Aydın Ovası’nın kuraklık nedeniyle eski görünümünden eser kalmamasından endişelenen çiftçiler, kışlık sebze ekimi dahi yapamadı.

Çiftçilerin can damarı olan barajların doluluk seviyeleri de dip yaptı. Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölge Müdürlüğü tarafından paylaşılan verilere göre; Aydın genelinde doluluk seviyesi ekim ayında %14 oldu. Kentteki Adıgüzel Barajı %10, Kemer Barajı’nda %14, Çine Adnan Menderes Barajı’nda %22, Gökbel Barajı %36, İkizdere Barajı %14, Topçam Barajı %20, Karpuzlu Yaylakavak Barajı %15, Karacasu Barajı da %28 doluk oranında olduğu açıklandı.

Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar, kuraklığın geçici bir durum olmadığının altını çizerek, “Bundan en az etkilenmek için tedbirler almalıyız. Birincisi sulama sistemlerimizi tamamen modernleştirip en tasarruflu sistemlere geçmemiz gerekiyor. İkincisi de tarımda ikame edeceğimiz ürünleri yeniden seçmeliyiz. Üçüncüsü de üreticimizin ‘vahşi sulama’ dediğimiz sulamaları terk edip diğer sulama şekillerine geçmesi gerekiyor” diye konuştu.

Aydın’daki barajların doluluk oranlarının düşmesi sonrası kentin nasıl etkilendiğini anlatan Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar, “Aydın’ı besleyen üç barajdan biri olan Adıgüzel Barajı’ndaki yağış eksikliği yüzünden Nazilli’nin doğusunda kalan bölgelerde kuraklık kendini iyice hissettirdi. Diğer barajlardaki oranların azalması nedeniyle kuraklık hissetmesek de bu yine de önümüzdeki yıllarda olmayacağı anlamına gelmez” ifadelerini kullandı.

Kuraklığın çiftçi üzerindeki olumsuzluklarını anlatan Özdamar, “2020-2021 yılında Aydın’da yaklaşık olarak 500 bin incir ağacı kurudu. Bu sene kuraklık nedeniyle zeytinde kalite ve rekolte düşüklüğü meydana geldi. Pamuk alanlarında da yeterince su alamadığı için 600-700 kilo beklediğimiz pamuk alanlarında ortalama miktar 400-450 kilograma düştü. Aydın üreticisini bu şekilde oldukça kötü etkiliyor” dedi.