;
Bilim

“Kuraklık Devam Ederse Tarımsal Üretimde Risk Büyüyecek”

kuraklık

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, kuraklığın şimdilik bitkisel üretimi çok etkilemediğini söylerken, “Ancak yağışlar yetersiz kalır, kuraklık devam ederse risk büyür” açıklamasını yaptı.

Yağışlar az, sıcaklıklar ise mevsim normallerinin üstünde seyrediyor. Kuraklık en çok tarım sektörünü etkiliyor. Ocak ayında bile tarlalar sulanıyor. Kuraklık ürünün miktarını, fiyatını, hem de kalitesini olumsuz etkileyeceği belirtilirken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den açıklama geldi.

Bakan Kirişci, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ülke genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesini ve yağış olmayışından kaynaklı bir su sorunu yaşanma ihtimalini değerlendiren Kirişci, “Kurak bir kış geçiriyoruz. Yağışlar çok yetersiz. Şu an için bir kriz söz konusu değil. Gerekirse depolarımızı kullanırız” açıklamasını yaptı.

Kirişci, Çarşamba gününden itibaren Batı bölgelerinden başlayan bir yağış beklediklerini belirterek, “Şubat ayı ile beraber yağışlı sezona girileceği tahmin ediliyor. Mevsim normallerine dönebilirsek kuraklıktan da çıkarız” dedi.

Rekoltede bir düşüş yaşanma durumuna ilişkin de konuşan Kirişci, “Kuraklık şimdilik bitkisel üretimi çok etkilemedi. Ancak yağışlar yetersiz kalır, kuraklık devam ederse risk büyür” açıklamasını yaptı.