;
Politika

Kolombiya’daki Ormansızlaşma 2023’te 23 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

ormansızlaşma
FOTO: Pok Rie

Kolombiya biyolojik çeşitlilik anlamında çok güçlü bir ülke ve binlerce bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Ancak birçok yerde olduğu gibi, artan ormansızlaşma büyük bir tehdit nedeni.

Çevre bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kolombiya’daki ormansızlaşmanın Amazon bölgesindeki çevresel yıkımın azalması ile 2023’te %36 düşerek 23 yılın en düşük seviyesine gerilediğini duyurdu.

Bakanlık yaptığı açıklamada, ulusal düzeyde ormansızlaşmanın 2022’de 1.235 kilometrekare olduğunu, geçen yıl ise 792 kilometrekareye düştüğünü açıkladı.

Kolombiya biyolojik çeşitlilik anlamında çok güçlü bir ülke ve binlerce bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Ancak birçok yerde olduğu gibi, artan ormansızlaşma büyük bir tehdit nedeni.

Solcu Başkan Gustavo Petro’nun hükümeti, Kolombiya’nın doğasının korunmasına öncelik verdiğini söylüyor ve bilim insanlarının yok edilmesinin küresel iklim değişikliğini daha da kötüleştirebileceğini söylediği Amazon gibi alanların korunması karşılığında zengin ülkelere dış borçlarını iptal etmeleri çağrısında bulunuyor.

Çevre Bakanı Susana Muhamad, Kolombiya’nın başkenti Bogota’da gazetecilere verdiği demeçte, “Bu gerçekten iyi bir haber… ancak kesinlikle savaşın kazanıldığını söyleyemeyiz” dedi.

2023’teki ormansızlaşmayı azaltma konusundaki güçlü performansa rağmen Muhamad, geçtiğimiz Nisan ayında ormansızlaşmanın 2024’te güçlü El Nino hava olayının kötüleştirdiği kuru koşullar nedeniyle arttığı konusunda uyardı.

Mayıs ayında sekiz kaynak Reuters’e, Kolombiya’nın Amazon bölgesindeki yasa dışı yollarla mücadeleye yönelik hükümet önlemlerinin durduğunu söylerken, yetkilileri izleyen bir eyalet gözlemcisi için çalışan çevre savcısı Gustavo Guerrero, şu anki durumun “bariz bir başarısızlık” anlamına geldiğini söyledi.

Muhamad, Kolombiya hükümetinin çevre suçlarıyla mücadele etmek, kurumları güçlendirmek ve ormansızlaşmayı önlemek için topluluklarla birlikte çalışmak gibi planları uygulamaya devam edeceğini söyledi. Kolombiya, bu yılın sonlarında Cali şehrinde COP16 BM biyolojik çeşitlilik zirvesine ev sahipliği yapacak.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi