;
Politika

Kolombiya Yeniden Ağaçlandırma Hedefini Güçlendirdi

kolombiya

Çevre bakanlığı, iklim değişikliğiyle mücadele planlarının bir parçası olarak, Kolombiya hükümetinin 2026’ya kadar ağaçlandırma hedefini bir önceki muhafazakar hükümetin hedefine kıyasla 6 kat yükselttiğini duyurdu.

Geçen Ağustos ayında iktidara gelen Başkan Gustavo Petro’nun hükümeti, ormansızlaşmanın azaltılması, fosil yakıtlardan uzaklaşma ve su kaynaklarının daha fazla korunması etrafında şekillenen iddialı bir yeşil gündemi uygulama sözü verdi.

Ülkenin Çevre Bakanı Susana Muhamad da bu doğrultuda yeniden ağaçlandırma hedefinin 750 bin hektara çıkarıldığını duyurdu.

Yeni duyurulan rakam, ülkenin yeniden ağaçlandırma hedefini, önceki muhafazakar hükümetin hedefinin yaklaşık altı katı.

Önceki hükümetin en son 2020’de güncellenen yeniden ağaçlandırma hedefi, 2030’a kadar yılda yaklaşık 64 bin hektar araziyi eski haline getirmek üzerine kuruluydu.

Bakanlık, ağaçlandırma çabalarının nerede yapılacağına ve işin maliyetine dair ayrıntıları henüz açıklamayacağını söyledi.

Planla ilgili oylamanın yarın yapılması bekleniyor. Petro hükümeti ayrıca görev süresinin sonuna kadar ormansızlaşmayı yılda 140 bin hektar ile sınırlamak için gözden geçirilmiş bir plan duyurdu.

Bu ormansızlaşmayı azaltma hedefi, ülkenin daha önce 2019’da Almanya, Norveç ve Birleşik Krallık ile üzerinde anlaşmaya vardığı, 2025 yılına kadar yılda 100 bin hektara düşürme hedefinden daha az iddialı.

Muhamad, ormansızlaşma azaltma hedefinin “biraz muhafazakar” olduğunu söyleyerek “eleştirileri kabul ettiğini” söyledi.

“Metodolojiyi değiştirdik çünkü önceki hükümet, ormansızlaşma trendi üzerinde çalışıyordu. Biz ormansızlaşmada %20’lik gerçek bir azalma hedefi belirliyoruz, trendi azaltma değil” dedi.