fbpx
Politika

KESK ve Birleşik Metal-İş İklim Grevine Katılıyor

KESK ve Birleşik Metal-İş tüm dünyanın bugün gerçekleştireceği iklim grevine katılacaklarını açıkladı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Birleşik Metal İşçileri Sendikası (Birleşik Metal-İş) 156 ülkeden milyonlarca kişinin katılacağı iklim grevine destek vereceklerini açıkladı.

KESK tarafından yapılan açıklamada kapitalist sistemin sadece emeğe, insan onuruna yakışır yaşam koşullarına değil doğaya karşı politikalarıyla da geleceğimizi tehdit ettiği vurgulanırken, “Kâr, daha çok kâr” felsefesine dayanan politikaların doğayı talan ettiği, yaşam kaynaklarını kuruttuğu ve gelecekte nefes almamızı imkansız hale getirecek endüstriyel girişimlere hız verdiği belirtildi.

Açıklamaya şu şekilde devam edildi: “Şu anda yeryüzünün atmosferi, Endüstri Devrimi öncesi seviyelerden 1 derece daha sıcak ve tüm bilimsel göstergeler altıncı kitlesel yok oluşun içerisinde olduğumuzu gösteriyor. Bir yol ayrımındayız; ya küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlamak için üstümüze düşeni yapacağız ve sıfır karbon emisyonuna geçeceğiz ya da yaşamın sona erdiği bir gelecek ile yüz yüze geleceğiz. Nitekim BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), hükümetlerin derhal radikal tedbirler almaması halinde, 10 yıl sonra dünyanın artık geri dönüşü olmayan bir yola gireceğini kesin bir dille ilan etti.

Hükümetlerin ‘İklim değişikliği’ adıyla olağanlaştırmaya, ‘gelip geçici bir dönem’ olarak sunmaya çalıştığı durum gerçekte emek sömürüsünün yanı sıra doğa sömürüsünün de neden olduğu ‘iklim krizi’, ‘varoluş krizi’dir.

İklim krizine karşı öne çıkan ‘İklim Adaleti’ ve ‘Adil Dönüşüm’ ilkeleri konfederasyonumuz için de özel önem taşıyor. Nitekim konfederasyonumuzun kuruluşundan itibaren tüzüğünde ‘Ekolojik denge ile tarihi ve kültürel çevreyi korumayı ve üretim süreçleri içerisinde zarar görmemesini sağlayacak sendikal inisiyatifleri geliştirme’ maddesi yer almaktadır. Çünkü iklim mücadelesi emeğe ve doğaya yabancılaşmaya karşı yaşam mücadelesidir. Bu yüzden enerji politikalarının sermayenin daha çok kâr elde etmesine göre değil doğal dengeye zarar vermeyecek şekilde insanlığın ihtiyaçlarını gidermeyi esas alan politikalar olmasını savunmaktayız. Enerji politikaları oluşturulurken emekçilerin, halkın karar mekanizmalarına katılmasını talep etmekteyiz.”

Konfederasyonun, bağlı sendikaların ve üyelerinin yapılacak eylem ve etkinliklere aktif olarak katılacaklarını, iklim görevinde yer alacaklarını açıklayan KESK, yetkililere çağrıda bulunarak; hükümet, sermaye ve yerel yönetimlerin insanlığın sonunu getirecek uygulamalara son vermek için “İklim Acil Durumu” ilan edilmesi talebinde bulundu.

Birleşik Metal-İş ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada iklim acil durumu ilan edilmesini ve iklimin değil sistemin değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

KESK’in açıklamasının tamamına buradan erişebilirsiniz.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.