fbpx
Bilim

“Kentler 100” Yayınında Yer Almak için Son Tarih 24 Mayıs

Kentler 100 yayını, sürdürülebilirliği ele almak ve daha yeşil bir gelecek inşa etmek isteyen kentlerin bu konudaki projelerini bekliyor. Başvuru için ise son tarih 24 Mayıs.

2019 Kentler 100 baskısı, sürdürülebilirliği ele almak ve daha yeşil bir gelecek inşa etmek için dünyanın önde gelen kentlerinin en cesur projelerinden 100 tanesinin tanınmasını sağlayacak. Başvuru için son tarih 24 Mayıs olarak belirlenirken yarışma sonucunda ortaya çıkacak yayın, yinelenebilir ve ölçeklenebilir çözümleri vurgulayarak, emisyonları azaltmaya ve kentlerin küresel iklim değişikliğinin bir sonucu olarak karşılaştığı sorunları ele almaya çalışacak. Hangi çözümlerin yayında tanıtılacağı ise önümüzdeki Ekim ayında Kopenhag’daki C40 Belediye Başkanı Zirvesi’nde ilan edilecek.

Dördüncü yılında bulunan Kentler 100, Nordic Sustainability ve C40 Kentleri tarafından, bugün kentleri etkileyen iklim değişikliği sorunlarına en çığır açıcı çözümleri tanımlamayı, birbirine bağlamayı ve iletmeyi amaçlayan bir yayın. 100 kent çözümü, geleceğin esnek ve sürdürülebilir kentsel ortamlarını oluşturmak için bir rehber görevi görecek.

Kentler 100; iklim değişikliğine yönelik gerçek liderlik gösteren kentlerin küresel olarak tanınmasını sağlamayı ve kentler arasında yüksek oranda yinelenebilir “en iyi uygulamaları” paylaşmayı, olağanüstü performanslara ve yüksek başarı elde etmiş entegre çözümlere dikkat çekmeyi hedefliyor.

Kentler 100, Kentler için Ne Anlama Geliyor?

Yarışmaya katılan kentler, Kopenhag’da önümüzdeki Ekim ayında yapılacak C40 Belediye Başkanları Zirvesi’nde, projeleri yayımlanmaya hak kazandığı takdirde dünya çapında bir prestije sahip olacak. C40 ve Nordic Sustainability tarafından yayımlanacak Kentler 100 yayınında yer alacak kentler, aynı zamanda uluslararası medyada da kendilerine yer bulabilecek.

Başvuru Süreci Nasıl Gerçekleşiyor?

Kentlerin iklimi çözümlerini aday göstermesinin iki yolu bulunuyor:

Kentin Kendini Aday Göstermesi: Belediye başkanlığı veya kent idaresindeki ilgili bölüm, 2019 tarihli Kentler 100 için başvuruda bulunabilir.

Üçüncü Tarafın Aday Göstermesi: Üçüncü taraf kuruluşlar, aşağıdakiler gibi ancak bunlarla da sınırlı olmayan kurumların projelerini aday gösterebilir:

– Uluslararası ve ulusal kent organizasyonları,

– Çevre ve kentsel planlama ile ilgili kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve yardım kuruluşları,

– İlgili finans ve kalkınma kuruluşları, uluslararası kalkınma bankaları,

– İlgili çevresel ve kentsel planlama araştırma kuruluşları, akademik kurumlar.

Bir başvurunun üçüncü tarafça sunulması için, C40 ve Nordic Sustainability, üçüncü taraf kuruluşun, aday oldukları şehrin başvuruyu onayladığına dair yazılı kanıtlar sunmasını şart koşuyor.

Yayın ve adaylık hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.