;
Bilim

Kayıtlardaki En Sıcak Haziran Ayı Yaşandı

Copernicus Gözlem Programı, geçtiğimiz ayın Avrupa ve dünya için şimdiye kadar kayıtlara geçen en sıcak Haziran ayı olduğunu bildirdi.

Avrupa Komisyonu’na bağlı Copernicus Gözlem Programı tarafından tarafından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz ay şimdiye kadar kayıtlara geçen en sıcak Haziran ayı oldu.

Avrupa ülkelerindeki sıcaklıklar, ortalama değerin 2 derecenin üstünde, şimdiye kadar aynı dönem için kaydedilen 1999 yılı Haziran ayının 1 derece üstünde gerçekleşti.

Bununla birlikte bu dönemdeki sıcaklık 1850-1900 yılları arasında aynı dönemde gerçekleşen ortalama sıcaklığın ise 3 derece üstüne çıktı.

24-29 Haziran 2019 tarihleri arasındaki ısı dalgası döneminde ise fark çok daha fazla açıldı.

Bu günlerde Fransa, Almanya, Kuzey İspanya, Kuzey İtalya, İsviçre, Avusturya ve Çekya’daki ortalama sıcaklıklar aynı günler için 1981 ile 2010 arasında yapılan ölçümlere göre 6 ila 10 derece daha yüksek oldu.

Kuruluşun açıklamasında bu duruma ana olarak Sahra Çölü’nden gelen sıcak hava dalgasının etkili olduğu, bu durumu doğrudan iklim değişikliğine atfetmenin zor olduğu ifade edilirken, seragazı emisyonları nedeni ile ısınan gezegende bu tarz aşırı hava olaylarının da çok daha yaygın hale geldiğinin altı çizildi.

Copernicus programı verilerine göre geçtiğimiz ay tüm dünya ülkeleri için de şimdiye kadar kaydedilen en sıcak Haziran ayı oldu ve El Niño etkisi ile Haziran 2016’ta ölçülen değerin 0.1 derece üstüne çıktı.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi