;
Politika

John Kerry En Büyük Kirleticileri Emisyonları Derhal Azaltmaya Çağırdı

ABD iklim değişikliği özel elçisi John Kerry, aralarında emisyonların %81’ini oluşturan dünyanın en büyük 20 kirleticisini emisyonlarını derhal azaltmaya çağırdı.

ABD iklim değişikliği elçisi John Kerry, Başbakan Boris Johnson ve diğer üst düzey İngiliz isimlerle Londra’da yapılacak iki uluslararası iklim zirvesini planlamak için görüştü.

İngiltere’ye kömürü aşamalı olarak kaldırdığı ve “iddialı” iklim hedefleri için övgüde bulunurken BBC Newsnight’a verdiği röportajda, İngiltere’nin – diğer büyük ülkelerle birlikte – önerilen emisyon kesintilerini yerine getirmesi gerektiğini hatırlattı.

“Çin, ABD, Rusya, Hindistan, AB, Kore, Japonya ve diğerleri bu çabanın bir parçası olmalı. Yirmi ülke ve emisyonların %81’i” dedi.

Röportaj sırasında İngiltere’nin Cumbria’daki tartışmalı yeni kömür madenine dair soru yöneltildiğinde, “Sektör kömürün geleceğinin olmadığı yönünde bir karar aldı. Dünyanın her yerinde insanlar, dünyadaki en kirli yakıt olan kömürden daha temiz yakıta geçme kararı aldı. ABD’de ve başka yerlerde çoğu banka size yeni bir kömür santralını finanse etmeyeceğini söyleyecek” dedi.

Johnson ve diğer kıdemli bakanlarla görüşmelerin hemen ardından, Kerry İngiltere’yi gezegeni koruma mücadelesinde “güçlü bir ortak” olarak adlandırdı.

Başbakan Johnson, Glasgow’da Kasım ayında yapılacak COP26 zirvesi öncesinde iki ülkenin küresel emisyonları azaltma konusunda “heyecan verici ortak bir gündemi” olduğunu söyledi.

Liderler, son beş yıllık planında karbonsuzlaşmaya yönelik küçük adımlar atan Çin’den gelen kasvetli haberlerle boğuşuyor. Ancak Senato tarafından kabul edilen ve “yeşil” ekonomik büyümeyi destekleyecek Başkan Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi umut verici bir gelişme olarak yorumlanıyor.

Brezilya ise, ABD’nin baskısı altında, iklim görüşmelerini engelleyen önceki duruşunun yanlış anlaşıldığını söylüyor.