;
Ekonomi

Japonya Fosil Yakıt İthalatçılarına Karbon Vergisi Getirebilir

karbon vergisi

Japonya, fosil yakıt ithalatçılarına karbon vergisi getirmeyi önerdi.

Japon hükümeti, şirketleri karbondioksit (CO2) emisyonlarını azaltmaya teşvik etmek için 2028-29 mali yılından itibaren fosil yakıt ithalatçılarına bir karbon vergisi getirmeyi önerdi. Yeni bir karbon fiyatlandırma planının parçası olan program, Japon Sanayi Bakanlığı tarafından temiz enerjiyi tartışmak üzere bir uzman heyetine önerildi.

Reuters’ın haberine göre, şirketlerin CO2 emisyonlarının yükünü üstlenmelerini gerektiren karbon fiyatlandırma planı, şirketlere uygulanacak bir vergi ve şirketler arasında emisyon ticareti olmak üzere iki formatta sunuldu.

Karbon vergisi rafineriler, ticarethaneler ve elektrik hizmetleri gibi fosil yakıt ithalatçılarına Nisan 2028’de başlayan mali yıl döneminde getirilecek ve emisyon ticareti piyasası 2023-2024 yılındaki pilot uygulamanın ardından 2026-2027 mali yılı döneminde tam ölçekli faaliyete başlayacak. Hükümet tarafından elektrik enerjisi şirketlerine tahsis edilecek emisyon kredileri, şirketleri fosil yakıtlardan uzaklaşmaya daha fazla teşvik etmek için 2033-2034 mali yılında tahsis edilecek.

Hükümet, kamu ve özel sektörün karbondan arındırma sektörüne önümüzdeki 10 yıl içinde 150 trilyon yenden (1,1 trilyon dolar) fazla yatırım yapması gerekeceğini tahmin ediyor. Toplam yatırım miktarının 20 trilyon Yen’i Japon hükümeti tarafından sağlanacak. Japonya Sanayi Bakanlığı, mali destek çerçevesi de dahil olmak üzere planın ayrıntılarının Maliye Bakanlığıyla görüşüleceğini açıkladı.