;
Politika

Jandarma Akbelen’deki Nöbet Alanına Girdi: Çadırlar Kaldırıldı, 1 Kişi Gözaltında

akbelen

Akbelen Ormanı’nın korumak için 2 yıldır nöbet tutan İkizköylüleri jandarma çadırla birlikte alan dışına çıkardı. 1 kişi gözaltına alınırken, İkizköylüler kalan son ağaçların da kesileceğini belirtti.

Muğla’nın Milas ilçesi Akbelen Ormanı’nda Yeniköy-Kemerköy (YK) Enerji’nin kömür madenine karşı başlatılan nöbet alanına askerler girdi. Nöbet alanı askerler tarafından bariyerler ile kapatılırken, köylüler nöbet alanında kalan son ağaçların da kesileceğini belirtti. İkizköylüler sosyal medya platformu X üzerinden yaptıkları açıklamada, nöbete kalan 1 kişinin gözaltına alındığını da duyurdu.

Alanda bulunan çadırları ve pankartları söken askerler, yurttaşları alandan dışarı çıkardı. Alana yerleştirilen sinyal kesiciler ile de yurttaşların iletişim kurmaları engelleniyor.

İkizköy Çevre Komitesi’nden Necla Işık, “Henüz ağaç kesimi yok. Ancak oradaki çadırlar ve tüm eşyalar boşaltılıyor. Muhtemelen kesime de orayı boşalttıktan sonra bir an önce başlarlar. Kaymakamlığa gidiyoruz. Bu emri kimin verdiğini öğrenmeye çalışacağız. Gerekli hukuki girişimlerde bulunacağız. Tüm yaşam savunucularını buraya davet ediyoruz. Artık sondayız” ifadelerini kullandı.