;
Politika

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’den İklim Aktivistlerine Destek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Change.org üzerinden gençlere destek mesajı yayımladı. Soyer, “Karbonsuz bir gelecek İçin gençlerin ‘Karbon 0- Dünya 1’ kampanyasına ben de destek veriyorum” dedi.

İklim krizinin yıkıcı etkilerine karşı en savunmasız ülkelerden biri olan Türkiye’de “İklim Acil Durum İlan Edilsin” talebiyle change.org/iklimacildurumu adresinde imza kampanyası başlatan genç iklim aktivistleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile buluştu. Görüşmenin ardından Soyer, Change.org’da karar verici profili açtı ve gençlerin kampanyasına destek mesajı yayımladı.

“İklim Acil Durumu” kampanyaları için toplanan 33 bini aşkın imzayı Tunç Soyer’e teslim eden gençler, taleplerini dile getirdi ve kampanyalarını anlattı. Gençlerin #Karbon0Dünya1 pankartını imzalayan Soyer, 2030’a kadar emisyonları %40 azaltma hedefinde olduklarını açıkladı. Soyer ayrıca, “Biz insanlar merkezde olmamalıyız, her şey birbirine bağlı. 1,5 derece hedefi için sorumluluk almalıyız, yoksa gezegeni hasta ediyoruz. Doğayla uyumlu bir yaşam mümkün, bunun için de mücadeleye devam edeceğiz. Siz gençlerle bir arada olduğumuza, aynı yolda yürüdüğümüze çok mutluyum” yorumunda bulundu. Görüşmenin ardından Tunç Soyer, gençlerin kampanyasına şu cevabı verdi:

“Karbonsuz bir gelecek için gençlerin ‘Karbon 0- Dünya 1’ kampanyasına belediye başkanı olarak ben de destek veriyorum. Gezegenimiz 1,2 santigrat derece ısındı. Bu sorunla mücadele için doğayla uyumlu bir yaşamın mümkün olduğunu her yerde anlatmalıyız. Çünkü biz de doğanın bir parçasıyız. Doğanın bir parçası olduğumuzu idrak edip, merkeze kendimizi koymaktan vazgeçersek doğayla barışık bir hayatı yaşamaya başlarız. Biz tepeden baktık, doğayı istediğimiz gibi şekillendirip değiştirebileceğimizi düşündük ve onun üzerinde bir hakimiyet kurmaya kalktık. Gezegeni hasta ettik. İyileştirmek için hep birlikte mücadele edeceğiz. Aksi halde hiçbirimiz iyi olamayız.”

İzmir, yerel yönetim ve iklim krizi bağlamında çalışan birçok ulusal ve uluslararası STK’nın övgüyle bahsettiği bir şehir. Kent iklim krizine yanıt verebilmek adına çalışmalarına çoktan başladı, hedeflerini belirledi ve hatta güncelledi. Kentin belediye başkanı Tunç Soyer ise daha geniş bir kapsamda, hem uyum hem de azaltım çalışmalarını aynı potada eriten ve çok katmanlı bir değerler bütünü olarak çerçevesini çizdiği döngüsel kültüre ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Soyer’e göre iklim kriziyle yüzleşmemiz için gerek nokta tam da burası…