;
Politika

İzlanda’da Eriyen Buzul için Cenaze Töreni Düzenlendi

Küresel ısınma sebebiyle eriyen, ülkenin en büyük buzullarından biri olan Okjökull buzulu için İzlanda‘da tören düzenledi. Bilim insanları, adadaki diğer buzulların kaderinin Okjökull’a benzememesi adına uyarıda bulunuyor.

Kayıtlara geçen en sıcak temmuz ayını yaşayan İzlanda’da küresel ısınma buzulları ciddi anlamda tehdit etmeye devam ediyor. Medyascope’tan Ömer Tülünay’ın haberine göre Okjökull buzulunun erimesinden dolayı aralarında İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir’in de bulunduğu 100 kişi, Okjökull buzulunun bulunduğu tepeye çıktı ve buraya buzulu anmak için bronz bir anıt koydu. Konu hakkında açıklama yapan Başbakan Jakobsdottir, “Umarım bu tören sadece İzlanda’ya değil, bütün dünyaya örnek olur. Çünkü Okjokull buzulunun erimesi küresel ısınmanın bir sonucu. Buna dikkat etmeliyiz” dedi.

Dikilen anıtın üzerine konulan plakta ise “Gelecek 200 yılda bütün buzulların Okjokull ile aynı kaderi paylaşması bekleniyor. Bu anıt dünyaya ne yaptığımızı ve ne yapılması gerektiğinin göstergesidir” ifadeleri kullanıldı.

2012’de Buzulun Büyüklüğü 700 Metrekareye Kadar Düştü

Öte yandan buzul bilimciler, Okjökull’u buzul statüsünden çıkardılar. 1890’da Okjökull buzulunun 16 kilometrekare büyüklüğünde olduğu, 2012 yılında ise bu rakamın 700 metrekareye kadar düştüğü belirtiliyor.