;
Politika

İtalya, 2030 İtibarıyla Emisyonlarında Yüzde 60 Azaltım Planlıyor

İtalya Ekoloji Bakanı Roberto Cingolani, ülkenin 2030 itibarıyla emisyonlarını yaklaşık %60 azaltmayı planladığını söyledi. AB’nin mevcut 2030 hedefi ise %55’lik bir azaltım.

İtalya Ekoloji Bakanı Roberto Cingolani, İtalya’nın önümüzdeki beş yıl içinde enerji geçişi için 80 milyar euroluk AB fonunu kullandıktan sonra 2030 itibariyle emisyonlarını yaklaşık %60 azaltmayı planladığını söyledi.

ABD iklim elçisi John Kerry ile Çarşamba günü yaptığı telefon görüşmesinde Cingolani, emisyon azaltım planını “büyük bir gelişme” olarak nitelendirdi.

AB kısa süre önce 2030 itibariyle %55’lik bir emisyon azaltım hedefi belirlerken, İtalya Aralık 2019’da yayımlanan son ulusal enerji planında aynı yıla kadar %33’lük bir azaltım hedefi koymuştı.

İklim politikaları, 2050 itibariyle “net sıfır” emisyona ulaşmak isteyen Brüksel’de gündemin merkezinde yer alıyor.

Aralık ayında AB liderleri, net seragazı emisyonlarını 2030 itibariyle 1990 seviyelerine göre en az %55 azaltarak mevcut %40 hedefini önemli ölçüde arttırmayı kabul etti.

Başbakan Mario Draghi, ülkenin yeşil gündeminden sorumlu yeni bir enerji geçiş bakanlığı oluşturarak iklim değişikliğini planlarının merkezine koydu.

Cingolani Kerry’ye, “2050 yılına kadar karbonsuzlaştırmayı hızlandırmak için ülkeye 40 gigawatt saatlik yenilenebilir enerji kurmayı planlıyoruz” dedi.

Bakan, enerji projelerinin daha hızlı yetkilendirilmesi için bürokrasinin azaltılmasına odaklanıldığını söyledi.

Elektrik devi Enel ve şebeke operatörü Terna da dahil olmak üzere birçok şirket, aşırı karmaşık bir izin sürecinin ilerlemeyi engellediğinden şikayet etti.

Kerry, Cingolani’ye “Herhangi bir bürokrasiyi değiştirebilirsen kahramanım olursun” dedi.