;
Politika

İspanya Temiz Enerji Yasasını Onayladı

İspanya Parlamentosu, AB düzeyindeki hedefler doğrultusunda 2050 itibarıyla karbon nötr olmayı hedefleyen ve 2040 itibarıyla fosil yakıtlı araçların satışını yasaklayan temiz enerji yasasını onayladı.

Yasa, ülkenin karbon emisyonu hedefine ulaşması için karbondioksit yayan araçların satışının 2040 itibarıyla yasaklanmasını ve 2050 itibarıyla dolaşımının durdurulmasını şart koşuyor.

Başbakan Pedro Sanchez oylamadan sonra “Gezegen, geleceğimiz ve gelecek nesiller adına bugünden itibaren İspanya’da herkes için yeşil, sürdürülebilir, adil ve başarılı bir gelecek inşa edecek bir iklim yasası var ” şeklinde bir paylaşımdabulundu.

Genel amaç, İspanya’nın AB’nin 2050 itibarıyla karbon nötr olma hedefine ulaşmasını sağlayacak önlemleri uygulamak. Ayrıca, seragazı emisyonlarını 1990 seviyelerine kıyasla en az %23 oranında azaltmak için ulusal bir 2030 hedefi belirlemeyi de hedefliyor.

Yasa ayrıca yeni kömür, petrol ve doğalgaz çıkarma projelerini sınırlıyor ve 2030 itibarıyla yenilenebilir enerjilerin İspanya’nın toplam enerji tüketiminin %42’sini ve elektrik üretiminin en az %74’ünü oluşturmasını gerektiriyor.

İki yıl içinde, 50 binden fazla nüfusu olan tüm kasaba veya şehirlerin, Madrid ve Barselona’daki gibi düşük emisyon bölgelerine sahip olmasını şart koşuyor.

İspanya Enerji ve Çevre Bakanı Teresa Ribera, yasayı “üzerine inşa etmeye devam etmemiz gereken temel bir yasa” olarak nitelendirdi. Ancak El Pais’de yayımlanan bir röportajında, yasaının 10 yıl önce uygulanması gerektiğini ifade ederek İspanya’nın yasanın gerisinde kaldığını itiraf etti.

Greenpeace ise yasanın yeterince iddialı olmadığını söyledi. STK’ya göre yasanın hedefleri, Paris Anlaşması’na uymak için yetersiz.

Greenpeace, “Yasa metni, iklim değişikliğinin etkilerine karşı en savunmasız olan Avrupa ülkesinde iklim değişikliğiyle başarılı bir şekilde mücadele etmek için güçlendirilmesi gereken bir başlangıç ​​noktası. İspanya, yalnızca emisyon azaltım hedeflerini artırarak iklim acil durumuyla kararlı bir şekilde mücadele edebilir” dedi.