;
Ekonomi Politika

İspanya Geri Dönüştürülemeyen Plastiklere Vergi Getiriyor

İspanya Enerji ve Çevre Bakanı Teresa Ribera, koronavirüs pandemisi nedeniyle genişleyen bütçe açığını azaltmak amacıyla geri dönüştürülemeyen plastik ambalajlar için yeni bir vergi teklifi sundu.

İspanya Enerji ve Çevre Bakanı Teresa Ribera, Salı günü yaptığı açıklamada geri dönüştürülemeyen plastik ambalajlar için önerilen yeni bir vergi ile yılda 700 milyon eurodan fazla para toplamayı hedeflediğini söyledi.

Bir kilogram ambalaj başına 0.45 euro değerindeki yeni vergi, 2021 yılı itibarıyla Avrupa Birliği’nin (AB) tek kullanımlık plastiğin aşamalı olarak kaldırılması hedefine ulaşılmasına yardımcı olmak adına hükümet tarafından önerilen bir tasarıda yer alıyor.

Haftalık bakanlar toplantısının ardından basın açıklamasında konuşan Ribera, “Bu, İspanya pazarındaki yeniden kullanılamayan plastik ambalajların üretimi, ithalatı veya AB içi satın alımlarından alınacak dolaylı bir vergidir” dedi.

Bakan, 2017 yılında İspanya’nın bu vergi ile 724 milyon euro elde edebileceğini söyledi. Ancak yeni vergiyi uzun bir parlamenter süreç bekliyor. AB 2021 itibarıyla tek kullanımlık plastik pipet, çatal-bıçak ve tabakları yasaklamayı planlıyor.

Ribera ayrıca İspanya’nın diğer AB ülkelerine kıyasla yeşil vergilerden daha az gelir elde ettiğini söyledi. 2017 yılında İspanya’nın GSYH’sinin %1.83’ünü oluştururken bu oran AB’de %2.40 civarındaydı.

Yeni vergi teklifi ise koronavirüs pandemisi nedeniyle genişleyen bütçe açığını azaltmak için yeni gelir kaynakları aramasıyla ortaya çıktı.

Geri dönüştürülemeyen plastikler üzerindeki vergi, pandemi sonrası ekonomik iyileşmeyi finanse etmek için yaklaşık 750 milyar euroluk borçlanmayı geri ödemesine yardımcı olmak için Avrupa Komisyonu’nun AB üye ülkelerine yaptığı önerilerden biri.