fbpx
Ekonomi

İnşaat Sektörünün Emisyonları Döngüsel Önlemlerle Düşürülebilir

Avrupa Çevre Ajansı’nın yayımladığı bilgi notuna göre, inşaat sektöründe çimento ve çelik kullanımının azaltılması 2050 yılına kadar materyal kaynaklı seragazı emisyonlarında %61 oranında düşüş yaşanmasını sağlayabilir.

AÇA’nın (AÇA-EEA) yaptığı araştırma, farklı sanayi alanlarında özel olarak alınacak tedbirlerin döngüsel ekonomiye geçişte emisyonları azaltma rolü oynayabileceğini gösteriyor. Ayrıca inşaatın her evresinde -tasarımında, üretiminde, yıkımında ve atık yönetiminde- döngüsel ekonomi ve emisyonları azaltma adına büyük fırsatlar olduğunu gösteriyor. Raporda küresel seragazının üçte ikisinin materyallerin çıkarılması, taşınması ve bertaraf edilmesi sırasında ortaya çıktığı belirtiliyor.

Çelik ve çimento ise, inşaat sektöründe en çok seragazı emisyonuna sahip olan iki materyal. Çalışmaya göre, eğer bu iki materyale olan talep azalır, daha akıllı binalar üretilir ve geri dönüştürülebilir materyaller kullanılırsa seragazı emisyonlarında azaltım yaşanabilir.

Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

1 yorum

Yorum yazmak için tıklayınız.

  • Diyarbakır Yenişehir’de Karayolları 9. Bölge Müdürlüğüne ait, içinde lojman barındıran ve cumhuriyet tarihi ile yaşıt yüzlerce ağaç yaşatan ala imara açıldı. İmar planına göre eski lojmanların yıkılıp yerine yüksek katlı yeni binalar yapılacak. Elbette yüzlerce ağaç da kesilecek. Lütfen ZMO Diyarbakır Şubesi ile iletişime geçin.