;
Bilim

İngiltere’de Sıcaklık Rekoru Kırıldı; Londra’da Olağanüstü Durum İlan Edildi

İngiltere’nin meteoroloji kurumundan yapılan açıklamada, Londra Heathrow’da hava sıcaklığının 40.2 dereceye ulaştığı kaydedildi.

İngiliz Meteoroloji Kurumundan (Met Office) yapılan açıklamada, başkent Londra’nın en büyük havalimanı Heathrow’da yerel saatle 12.50’de hava sıcaklığının 40,2 derece olarak kaydedildiği, bunun ülke tarihinde bu zamana kadar ölçülen en yüksek sıcaklık olduğu belirtildi.

Londra’da “olağanüstü durum” ilan edildi, başkent yakınlarındaki çayırlık ve ormanlık alanlarda çıkan yangınlarla 250 itfaiyecinin mücadele etti.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, durumun “kritik” olduğunu söyledi.

Meteoroloji Müdürlüğü, tarihinde ilk kez aşırı sıcaklıklara dair kırmızı alarm seviyesine geçildiğini duyurdu.

Kırmızı alarm seviyesi “vatandaşların ve altyapının üzerinde geniş etkiler görülmesinin beklendiği ve günlük rutinler ile çalışma koşullarında önemli değişikliklerin gerekeceği” anlamına geliyor.

İngiltere’de okullar erken kapandı, bazı okullar ise açılmadı.

Ulusal Demiryolları Şebekesi de vatandaşlara sadece gerekli olduğu durumlarda seyahat etmeleri çağrısı yaptı.

Sabah saatlerinde ülkede sıcaklıkların ilk kez 40 dereceye ulaşabileceği ve sağlıklı insanlar arasında ciddi hastalık ve hatta ölüm riski oluşturabileceği dikkate alınarak ilk defa aşırı sıcaklık uyarısı yapılmıştı.

İngiltere’de şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık, 2019’da 38,7 santigrat derece olmuştu.

Seyahat, sağlık hizmetleri ve eğitimi olumsuz etkileyen aşırı sıcaklıklara yönelik “kırmızı” alarmın 19 Temmuz’a kadar süreceği bildirilmişti.

Dün, aşırı sıcakların Luton Havalimanı’ndaki pistlere zarar vermesi uçuşların ertelenmesine neden olmuştu.

Yetkililer, sıcakların neden olduğu tahribatın olabildiğince kısa sürede onarılacağını belirtmiş, güvenli uçuşların sağlanması için pistin onarım süresi boyunca uçuşların ertelendiği bilgisini paylaşmıştı.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi