;
Politika

İmamoğlu: Düşük Karbon Salımına Geçiş İçin Çalışmaları Başlattık

8. Uluslararası Doğalgaz Kongresi & Fuarı INGAS 2019’da konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’da düşük karbon salımına geçiş için yeni teknolojilere çok önem vereceğiz. Bu konudaki çalışmalarımızı hızlıca başlattık” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Ortak enerjimiz, ortak geleceğimiz” sloganıyla bugün Haliç Kongre Merkezi’nde başlayan ve yarın da devam edecek 8. Uluslararası Doğalgaz Kongresi & Fuarı INGAS’ın açılış programında konuştu.

İmamoğlu “Kıtaları buluşturan İstanbul, tüm sektörün bölgesel ve küresel işbirliği buluşmalarına da kucak açmıştır. Potansiyeli özellikle geliştirmek ve daha iyi seviyelere ulaştırmak çok önemli bir hedefimiz olacaktır. İstanbul’a bunları katarken, elbette evrensel değerler ile dünyada söz edilen bir kent olmak istiyoruz. Bu kimliği ön planda tutarak, bu şehrin adil, yaratıcı, aynı zamanda yeşil bir kent olması hususunda vizyonumuzun içerisinde enerji ve çevre konuları çok ama çok öncelikli olacaktır. Bu çerçevede İstanbul’da düşük karbon salımına geçiş için yeni teknolojilere çok önem vereceğiz. Bu konudaki çalışmalarımızı hızlıca başlattık” dedi.

İmamoğlu konuşmasına “Başka bir dünya yok. Dünya bir tane… Dünyadaki 7 milyar insanın tek bir yuvası ve tek bir evi var. Çünkü bu tercihlerin iklim krizi ile mücadelede ve bu kapsamda global işbirliği yapmadan çocuklarımızın geleceği için hep birlikte çalışmamız gerektiğinin çok önemli olduğunun altını çizmek isterim” diye konuştu. İmamoğlu “Ayrıca giderek daha sıklaşan biçimde, beklenmedik zamanda birçok doğal afeti yaşamaktayız” şeklinde sözlerine devam etti.

“İyi Yaşam Koşulları Sorumluluğumuz”

İmamoğlu, “ Geçmişe nazaran daha fazla sel baskınını ülkemizde yaşamaktayız. Bilimsel çalışmalar ile birlikte, Türkiye’de kirli hava yüzünden hayatını kaybeden insanların fazlalığını, büyük metropollerde nüfusun geleceğini düşünmenin özellikle yerel yönetimlerin vazgeçilmez bir prensibi olması gerektiğinin de bilincindeyiz. Bu büyük nüfusa daha iyi yaşam koşulları yaratmak için çok büyük sorumluluğumuz var” dedi.

İklim Eylem Planları Herkesin Katılımı İle Düzenlenecek

İmamoğlu, İstanbul’un yeni yönetimi olarak şehirde yaşayan herkesin katılımı ile iklim eylem planları düzenlemekte kararlı olduklarını söyledi. Küresel iklim değişikliğine neden olan endüstriyel uygulamalar yerine, sürdürülebilir enerji yatırımlarının artırılması ve düşük karbon ekonomisinin sağlanması hususunda çok kararlı hamleler yapacağız. Bu alanda hayata geçirilen projeler İstanbul’u sadece ülkemizde değil, bulunduğumuz coğrafyada İstanbul’u lider şehir yapma hedefini de mutlaka gözetiyoruz. Bugün sizlere ev sahipliği yapan İGDAŞ’ın çalışmaları, bu hedeflerimizin gerçekleşmesinde çok önemli mihenk taşlarından biri olacaktır. Hiç şüphesiz doğalgazın çevreciliği, İstanbul’un hava kalitesinin korunmasında olmazsa olmazlardan birisidir” dedi.