fbpx
Politika

İklim için Toplanan İmzalar Bir Haftada 100 bini Buldu

Belçika’da okul grevleri kapsamında yedi gün önce başlatılan ve çocukların iklim eylemi talebini içeren “Sign For My Future” adlı imza kampanyasında imza sayısı 100 bini geçti. 

Belçika’da okul grevleri kapsamında “Sign For My Future” kampanyasını başlatan inisiyatif tarafından dün (6 Mart 2019) yapılan açıklamada imza sayısının bir haftada 100 bini geçtiği ifade edildi. Yapılan açıklamada imza kampanyasının hızlı bir şekilde bu rakamlara ulaşmasının “İnsanların iklim değişikliği konusunda çok endişeli olduğunun göstergesi” olduğu da belirtildi. İnisiyatifin ardındaki “Sign for My Future” koalisyonu yurttaş grupları, sivil toplum kuruluşları, iş dünyası, akademi ve medyadan insanlardan oluşuyor.

Koalisyon, liderlerin hızlı bir biçimde iklim değişikliğine karşı politik somut önlemleri almasını talep ediyor.

Bir haftalık süreçte en çok 27-31 yaş arasındaki gençler tarafından (%17) imzalanan kampanyaya en çok destek veren kent ise Gent oldu.

Greta Thunberg’in Ağustos 2018’de İsveç Parlamentosu önünde başlattığı “Future For Fridays” (Gelecek için Cuma Günleri) olarak anılan okul grevlerine ilk destek verenler arasında Belçikalı çocuklar bulunuyor. Belçika’da geçen hafta yapılan son greve 13 bin çocuk destek vermişti.

Belçika’da olduğu gibi, Avrupa’nın dört bir yanında okul grevleri giderek büyüyerek devam ediyor. 15 yaşında genç bir aktivistin kendi girişimleri ile başlattığı grevlere, her cuma binlerce çocuk okula gitmeyerek destek veriyor. Çocuklar, Belçika’nın yanı sıra Hollanda, İsviçre, Almanya, İskoçya, İrlanda, ve Avusturya’da da greve gidiyor.

Grevleri başlatan “Görünmez Kız” Greta Thunberg ise tüm dünyadaki akranlarını 15 Mart’ta küresel greve çağırırken, bu çağrıya Türkiye’den de yanıt geldi. 11 yaşındaki ortaokul öğrencisi Atlas Sarrafoğlu, Facebook sayfasından herkesi, 15 Mart Cuma günü küresel olarak yapılacak Gelecek için Cuma Günleri hareketine dahil olmak üzere saat 12.00’de Bebek Parkı’na davet etti.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.