;
Politika

İklim Aktivistlerinden İstanbul Bienali’ne: “Fosil Yakıt Parasından Vazgeç”

“Yedinci Kıta” adıyla gerçekleşen 16. İstanbul Bienali, bugün başta kömür ve petrol olmak üzere fosil yakıt şirketlerinden sponsorluk aldığı gerekçesiyle protesto edildi. 

Dünyanın dört bir yanında fosil yakıtlara karşı mücadele eden “350” aktivistleri bugün İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın düzenlediği 16. İstanbul Bienali’ni protesto etti. “Yedinci Kıta” adıyla gerçekleşmekte olan bienal, bu sene özellikle ekolojik tahribat ve iklim krizi konularını odağına alırken, gerçekleşen protestonun sebebi ise bienal sponsorları arasında fosil yakıt şirketlerinin olması.

Sabah saatlerinde bienal mekanlarından MSGÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi önünde bir araya gelen iklim aktivistleri bina önünde “Fosil yakıt parasından vazgeç!” yazılı bir pankart açarak protestolarını gerçekleştirdi. Aktivistler ayrıca, bienal katılımcılarına arkasında “iklim krizi çağında sanat kurumlarının fosil yakıt şirketlerinden finansal destek alması kabul edilemez” yazan yapma dolarlar dağıttılar.

Sanatı Kömür Karasına, Petrol Katranına Boyamayın

MSGÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi önünde bir açıklama gerçekleştiren 350 aktivisti Ege Tok da bienalin bu seneki ana temasının ekolojik kriz ve iklim krizi olduğuna dikkat çekerek, iklim krizinin baş faili fosil yakıt şirketlerinin bienale sponsor olmasının büyük bir tezat oluşturduğunu söyledi. Çanakkale’de termik santrallar kurarak bölgeyi ve tüm yeryüzünü zehirleyen şirketlerin, petrol devlerinin bienale finansal destek vererek kendilerini aklamaya çalıştıklarını belirten Tok, İKSV’yi özeleştiri yapmaya ve bir an önce bu hatasından dönmeye davet etti. Ege Tok açıklamasını “Dünyanın dört bir yanında milyonlarca genç iklim için bir an önce harekete geçmemizi söylerken sanatın ve sanatçının kömürün karasını, petrolün katranını yeşile boyamaya çalışan şirketlere ihtiyacı olamaz, olmamalı.” diyerek sonlandırdı.

İklim aktivistleri, başta kültür ve sanat kurumları olmak üzere fosil yakıt şirketlerinden destek alan kurumlara karşı ses çıkarmaya devam edeceklerini söyleyerek eylemlerini bitirdiler.