;
Politika

İkizköylüler ve Yaşam Savunucuları Akbelen’i Terk Etmiyor

11 Ağustos’ta İkizköy avukatlarına tebliğ edilen ve 12 Ağustos’ta Akbelen Ormanı’ndaki nöbet alanında büyük bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurulan Yürütmeyi Durdurma kararına rağmen Akbelen nöbetine devam edilecek.

İkizköylüler ve Akbelen Ormanı nöbetine katılan yaşam savunucuları Akbelen Ormanı’nı terk etmiyor. 12 Ağustos günü İkizköy Çevre Komitesi ve KARDOK Derneğinin yaptığı açıklamada devam eden iki davadan da Yürütmeyi Durdurma kararı çıktığı duyurulmuştu. Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde süren davada, Akbelen Ormanı olarak bilinen 740 dönümlük ormanlık alanında YK Enerji AŞ’ye açık ocak maden işletme izni veren kararın iptalinin yürütmesi durduruldu. Mahkeme sonuçlanıncaya kadar hiçbir şekilde bu izin çerçevesinde ağaç kesimi yapılamayacak.

Muğla 3. İdare Mahkemesi’nde süren diğer davada ise Akbelen Ormanı’nı da kapsayacak şekilde ve ÇED’den muaf olarak yürütülen tüm maden genişletme çalışmaları durduruldu.

İkizköy Çevre Komitesi ve Akbelen Ormanı nöbetine katılan yaşam savunucuları dün yaptıkları forumda, Yürütmeyi Durdurma kararına rağmen nöbeti bırakmama kararı aldılar. Forumda, ülke genelinde  pek çok ekoloji davasında Yürütmeyi Durdurma kararı olmasına rağmen şirketler eliyle doğa katliamının sürdürüldüğü örnekler olduğu konuşuldu. Ayrıca yörede hâlâ aktif bir orman yangını tehlikesi olduğuna da dikkat çekildi. Akbelen’i koruma ve gözetme iradesi ile nöbete devam kararı alındı.

Dün gece Akbelen Ormanı girişindeki buğday tarlasında bir araya gelen köy halkı ve yaşam savunucuları hem Yürütmeyi Durdurma kararlarını kutladılar, hem de YK Enerji şirketi Akbelen ve İkizköy’deki kömür madeni genişletme çalışmaları tamamen duruncaya kadar mücadelenin devamlılığını tartıştılar.

Akbelen nöbet alanında bugün ise, tüm ülkede devam eden sel ve yangın felaketleri ile ilgili bir forum olacak.