;
Ekonomi Politika

IEA: Enerji Verimliliği ile Her Yıl Çin’in Toplam Enerji Talebi Kadar Tüketim Azaltılabilir

IEA’nın yeni raporu, daha hızlı gerçekleştirilecek enerji verimliliği eylemlerinin Çin’in toplam enerji talebine eşdeğer enerji kullanımını azaltabileceğini gösteriyor.   

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA)’nın 7-9 Haziran tarihlerinde Danimarka’nın Sønderborg kentinde düzenlediği 7. Yıllık Küresel Enerji Verimliliği Konferansı, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden 20’den fazla Bakanı bir araya getiriyor.

IEA’nın bu çerçevede yayımladığı yeni rapor, daha hızlı gerçekleştirilecek enerji verimliliği eylemlerinin Çin’in toplam enerji talebine eşdeğer enerji kullanımını azaltabileceğini gösteriyor.

Bu rapor, enerji fiyatlarındaki artışın şiddetli etkilerini hemen ele alarak, enerji güvenliğini güçlendirerek ve iklim değişikliğiyle mücadele ederek günümüz krizlerinin üstesinden gelmede enerji verimliliği ve enerji tasarrufunun hayati rolünün altını çiziyor.

IEA Başkanı Fatih Birol, “Enerji verimliliği, dünyanın en acil sorunlarının çoğuna kritik bir çözüm – aynı anda enerji kaynaklarımızı daha uygun fiyatlı, daha güvenli ve daha sürdürülebilir hale getirebilir. Ancak açıklanamaz bir şekilde, hükümet ve iş dünyası liderleri bu konuda yeterince hareket etmekte başarısız oluyorlar. 1970’lerin petrol şokları, verimlilikte büyük ilerlemeleri harekete geçirdi ve günümüzün küresel enerji krizine verilen yanıtın merkezinde de enerji verimliliğin yer alması son derece önemli. IEA Küresel Enerji Verimliliği Konferansı’nda bir araya gelen liderler, şu an enerji verimliliği konusunda hızlanmalı aksi takdirde mevcut enerji krizine gerektiği gibi yanıt veremeyiz ve gelecek yıllarda bedelini ödememiz gerekecek” dedi. 

Yeni IEA analizine göre, mevcut küresel enerji yoğunluğu iyileştirme oranını iki katına çıkararak yılda %4’e ulaşmak, bugünün politikalarına dayalı bir yola kıyasla, bu 10 yılın sonuna kadar yılda 95 exajoule’luk nihai enerji tüketiminden kaçınma potansiyeline sahip. Bu, Çin’in mevcut yıllık enerji kullanımına eşdeğer. Bu tasarruf düzeyi, küresel CO2 emisyonlarını 2030 yılına kadar yılda 5 milyar ton daha azaltacak. Bu, IEA’nın geçen yıl yayımladığı Net Sıfır Yol Haritası’nda işaret edilen, dünyayı yüzyılın ortasına kadar net sıfır emisyon yoluna taşımak için bu 10 yılda ihtiyaç duyulan toplam emisyon azaltımının yaklaşık üçte birine denk geliyor.

Rapora göre, bu ekstra enerji verimliliği çabaları, küresel enerji harcamalarını azaltacak. Örneğin, bugünün politikalarına dayalı bir yolda harcayacakları parayla karşılaştırıldığında, 10 yılın sonunda hanehalkları tek başına enerji faturalarında yılda 650 milyar dolar tasarruf sağlayabilir. Bunun sonucunda dünyanın kullanmaktan kaçınacağı doğalgaz miktarı, AB’nin geçen yıl Rusya’dan ithal ettiği miktarın dört katına eşit olurken, azalan petrol tüketimi günde yaklaşık 30 milyon varil petrole, yani Rusya’nın 2021’deki ortalama üretiminin yaklaşık üç katına ulaşacak. Günümüze kıyasla, enerji verimliliği üzerindeki bu küresel artış, bina güçlendirmelerinden imalat ve ulaşım altyapısına kadar çeşitli alanlarda 10 milyon ek iş yaratılmasına yardımcı olacak.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.