;
Ekonomi

IEA: Enerji Sektöründeki İstihdamın Yarısı Yenilenebilir Enerji Sektöründen

yenilenebilir enerji

Yeni bir rapora göre, küresel enerji sektöründeki 65 milyonluk toplam istihdamın %50’sini yenilenebilir enerji sektöründeki çalışanlar oluşturdu.

Küresel enerji sektöründeki istihdam, yenilenebilir enerji sektöründen kaynaklı artışla geçen yıl salgın öncesi seviyelerine döndü ve temiz enerji çalışanları, küresel enerji sektöründeki 65 milyonluk toplam istihdamın yarısını oluşturdu.

AA’nın haberine göre, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) dünya çapındaki enerji istihdamını bölgesel ve teknoloji bazında incelediği ilk çalışması olan Dünya Enerji İstihdamı Raporu‘nu yayımladı. Çalışma, enerji sektörünün geçen yılki toparlanmasıyla dünya iş gücünün %2’sini temsil ettiğini ortaya koydu.

İstihdam 1,3 Milyon Artışla 65 Milyona Ulaştı

Küresel enerji sektöründeki istihdam 2021’de 2019’daki seviyesine göre 1,3 milyon artışla 65 milyona ulaştı. Toplam istihdamın 21 milyonunu yakıt tedariki, 20 milyonunu elektrik sektörü ve 24 milyonunu enerji verimliliği ve araç imalatı sektörleri oluşturdu.

Petrol ve doğalgaz sektöründeki istihdam henüz salgın öncesi seviyesine ulaşamazken, küresel enerji sektöründeki 65 milyonluk toplam istihdamın %50’sini yenilenebilir enerji sektöründeki çalışanlar oluşturdu.

Yenilenebilir enerji sektöründeki çalışanların ise yaklaşık üçte ikisi yeni projelerin kurulumu ve temiz enerji teknolojilerinin imalatında istihdam ediliyor.

Düşük karbon yayımlı elektrik üretimindeki istihdam, güneş ve rüzgar başta olmak üzere, 7,8 milyon çalışandan oluşuyor ve bu rakam petrol sektörüne neredeyse eşit.

Bölge bazında ise Asya-Pasifik bölgesi küresel enerji sektöründeki toplam istihdamın yarısına ev sahipliği yaparken, Çin dünya enerji sektöründeki iş gücünün yüzde 30’unu oluşturuyor.

Enerji sektöründeki kadın çalışanların oranı ise yüzde 16 ile küresel ekonomideki kadım temsiliyet oranı olan yüzde 39’un oldukça altında bir seviyede bulunuyor.

İstihdamda Büyüme Beklentisi

Öte yandan, küresel enerji sektörü istihdamında son yıllardaki en büyük büyümenin bu yıl yaşanması beklenirken, yüksek maliyetler ve enflasyonist baskılar istihdamdaki büyümenin önündeki zorluklar olarak öne çıkıyor.

Bu yıl küresel enerji sektöründe %6’lık büyüme bekleniyor.

IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin değerlendirmesinde, ülkelerin mevcut krize temiz enerji teknolojilerindeki büyümeyi hızlandırarak cevap verdiğini belirterek, “Bu aksiyonu alan ülkeler ve bölgeler istihdamda da büyüme görecek. Bu fırsatı yakalamak, vasıflı çalışanlar gerektiriyor. Hükümetler, şirketler ve eğitimciler bir araya gelmeli ve ihtiyaç duyulan vasıflı iş gücünü oluşturmak için programlar geliştirmeli. Tabii ki bu iş gücü dağılımının eşit şekilde yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi