;
Politika

Hava Kirliliği Yeni Delhi’de Okulları Kapattırdı

hava kirliliği

Hava kirliliği nedeniyle Yeni Delhi’deki ilkokulları 10 Kasım’a kadar kapalı kalacak. Bunun yanı sıra başkentte benzinli ve dizel araçların trafiğe çıkması yasaklandı. Yasağı ihlal edenlere yaklaşık 240 dolar para cezası verilecek.

Hindistan’daki hava kirliliği sorunu gün geçtikçe artıyor. Delhi Eğitim Bakanı Atishi Marlena, ulusal başkent ve çevresinde artan hava kirliliği seviyeleri nedeniyle Yeni Delhi’deki tüm ilkokulların 10 Kasım’a kadar kapalı kalacağını duyurdu.

Bakan Pazar günü yaptığı açıklamada, ilkokulların kapalı kalmaya devam devam edeceğini ve 6-12. sınıf öğretmenlerine çevrimiçi ders işleme seçeneği sunulduğunu söyledi.

Marlena, eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X üzerinden Pazar günü yaptığı açıklamada, “Hava kirliliği seviyelerinin yüksek seyretmeye devam etmesi nedeniyle, Delhi’deki ilkokullar 10 Kasım’a kadar kapalı kalacak. 6-12. sınıflar için ise çevrimiçi derslere geçme seçeneği sunuluyor” ifadesini kullandı.

Hava Kalitesi ve Hava Tahmin ve Araştırma Sistemi’ne göre, başkent Yeni Delhi’de Pazar günü kaydedilen genel hava kalitesi endeksi 482 olarak ölçülürken, bu değer “ciddi” kategorisinde yer alıyor.

Geçtiğimiz birkaç gün boyunca Yeni Delhi ve çevresini bir sis örtüsü kaplarken, çok sayıda kişi gözlerde kaşıntı, boğaz ağrısı ve nefes alma şikayetleri yaşadı.

Yeni Delhi’de normalde hava kirliliği Kasım’dan Şubat’a kadar süren kış aylarında artıyor. Özellikle Pencap ve Haryana gibi yakındaki eyaletlerde çiftçilerin anız yakması bu artışın başlıca nedeni olarak gösteriliyor. Diğer nedenler arasında ise inşaat ve yıkım faaliyetleri ve araçlardan kaynaklanan hava kirliliği yer alıyor.

Başkentte benzinli ve dizel araçların trafiğe çıkması yasaklandı. Yasağı ihlal edenlere yaklaşık 240 dolar para cezası verilecek.

Ayrıca sisin kontrol altına alınması için başkentin bazı bölgelerine seyyar fıskiyeler ve yaklaşık 45 metre yükseğe su fışkırtabilen cihazlar yerleştirildi.