;
Politika

Hangi Ülkelerde Hangi Bölgeler İklim Acil Durumu İlan Etti?

Yapılan bir haritalandırma çalışmasına göre 18 ülkedeki 864 bölge iklim acil durumu ilan etmiş durumda. Tüm bu ülkeler arasında Kanada, 444 iklim acil durumu ilan eden bölgesi ile ilk sırada yer alıyor.

İklim krizinin gün geçtikçe şiddetlenmesi ile birlikte dünyanın farklı ülkelerinden bölgeler meclislerinde aldıkları kararla iklim acil durumu ilan ediyorlar. Avustralya’dan The Climate Emergency Declaration (Cedamia) adlı kuruluş da hangi ülkelerin hangi bölgelerinde iklim acil durumu ilan edildiğini Google Maps üzerinden haritalandırıyor.

İnternet sitesindeki bilgilere göre, bugün itibariyle (25 Temmuz 2019) 18 ülkede 864 bölge iklim acil durumu ilan etmiş durumda. Bu ülkeler; Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Kanada, Çekya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Yeni Zelanda, Filipinler, Polonya, Portekiz, İspanya, İsviçre ve ABD’den oluşuyor. Bu ülkelerden Arjantin, İrlanda ve Portekiz’in tamamında iklim acil durumu ilan edildi.

Tüm bu ülkeler arasında Kanada, 444 iklim acil durumu ilan eden bölgesi ile ilk sırada yer alıyor. Birleşik Krallık 252 bölge ile ikinci, Almanya ise 38 bölge ile üçüncü sırada yer alıyor. Verilen bilgiye göre tüm bu ülkeler arasında 5 Aralık 2016 yılında Avustralya’dan bir bölge ilk defa iklim acil durum ilan etmiş. Sitede aynı zamanda iklim acil durumu ilan edilen bölgelerde kaç kişinin yaşadığı bilgisine de yer veriliyor. Buna göre toplamda 160 milyon 609 bin 128 kişinin yaşadığı farklı bölgelerde iklim acil durumu ilan edilmiş görünüyor.

Detaylı bilgiye ve haritaya buradan ulaşabilirsiniz.