;
Ekonomi

Güneş YEK Yarışmasında Tavan Fiyat Arttı

Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynak alanları bağlantı kapasite yarışması elektrik alım tavan fiyatı 5 kuruş artırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre başvurular 8-12 Mart’ta yapılacak.

Toplam bin megavat büyüklükte güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları (YEK) ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin yarışma başlangıç tavan fiyatı kWh başına 30 kuruştan 35 kuruşa çıkarıldı.

İlanda 15 yıl olan sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren elektrik enerjisi alım süresinde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Resmi Gazete’nin 3 Temmuz 2020 tarihli sayısında yayımlanan konuya ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ilanında değişiklikler öngören ilan Resmi Gazete’de yayımlandı.

Değişiklik ilanıyla, bölgelere göre güneş enerjisine dayalı YEK ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin başvuru tarihleri de 8-9-10-11 ve 12 Mart olarak belirlendi.

Güneş Enerjisinde Artış Devam Etti

Türkiye, güneş enerjisi konusunda dünyada referans alınan ülkelerden biri olan Almanya’ya kıyasla güneş enerjisi kapasitesinde geride kalsa da güneş enerji kapasitesini artırmaya devam ediyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez güneşte kapasitenin 2020 itibariyle 6 bin 630 megavata ulaştığını belirtti.

Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin verilerine göre 2019 itibariyle güneş enerjisinde kurulu güç 5 bin 999 megavat olarak kaydedilmişti. Aynı dönemde güneşin kurulu kapasite içindeki payı da %6,6 olarak gerçekleşmişti.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın verilerine göre 2019 sonu itibariyle Almanya’nın güneşte kurulu kapasitesi 49 bin megavatı aştı. Ülkede güneş enerjisinin kurulu kapasitedeki payı %8,2 olurken, 2020 itibariyle bu payın %10’a yükselmesi bekleniyor.