;
Politika

Greta Thunberg Nobel’e Aday Gösterildi

İsveçli Sol Parti milletvekilleri 17 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg’i 2020 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdi.

İsveç’te Sol Parti’nin iki milletvekili, genç aktivist Greta Thunberg’i çevre ve iklim koruma konularındaki örnek çalışmalarından dolayı 2020 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdi.

Sol Parti’den Jens Holm ve Hakan Svenneling adlı milletvekilleri Thunberg’in “siyasetçilerin iklim krizine gözlerini açması için çok çalıştığını” ve “bu bağlamda emisyonları azaltmak ve Paris Anlaşması’nın uygulanmasını sağlamak için yapılan eylemlerin bir tür barış eylemi” olduğunu dile getirdi.

Herhangi bir milletvekili Nobel Barış Ödülü’ne istediği kişiyi aday gösterebiliyor. Üç Norveçli parlamenter geçen yıl da Thunberg’i aday göstermişti.

İklim Haber'i Telegram'da Takip Edin!İklim Haber'i Linkedin'de Takip Edin!

2019’da 100. kez verilen Nobel Barış Ödülü, ülkesinin Eritre ile olan 20 yıllık savaşını bitirme yönünde gösterdiği çabalar nedeniyle Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’e verilmişti.

Nobel Komitesi aday gösterilenlerle ilgili bir yorumda bulunmuyor.

 Alternatif Nobel’i almıştı

17 yaşındaki Greta Thunberg Kasım ayında Alman Sürdürülebilirlik Özel Ödülü’nü ve Eylül ayında ise Alternatif Nobel Ödülleri olarak bilinen Doğru Yaşam Ödülü’nü almıştı.

Dünya çapında öğrencilerin iklim değişikliğine karşı sokağa çıkmasına önayak olan Thunberg, 2018 yılında İsveç parlamento binasının önünde kendi hazırladığı “İklim için okul boykotu” yazılı pankartla oturarak dikkatleri üzerine çekmişti. Bunun ardından küresel boyutta üne kavuşan Thunberg, dünya genelinde birçok kişinin desteğini kazandı.