;
Politika

Greta Thunberg: “Liderler Benimle Fotoğraf Çektirerek İyi Gözükmek İstiyorlar”

Dünya çapında okul grevlerini örgütleyen genç iklim aktvisti Greta Thunberg, dünya liderlerinin sırf reklam için kendisiyle fotoğraf çektirmek istediklerini söyledi.

17 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta T

Pittbull’dan OneRepublic’e, Smash Mouth’tan Yasiin Bey’e müzik sektöründe iklim değişikliği ve çevre sorunlarını ele alan müzisyenlerde bir patlama yaşanıyor. The New York Times muhabiri Kendra Pierre-Louis, farklı albümlerde iklim değişikliğine referans veren ve 26’sı geçen yıl piyasaya çıkan en az 192 şarkı olduğunu tespit etti.

hunberg, Eylül 2019’daki BM konuşmasının ardından dünya siyasetinin üst düzey isimlerinin kendisine yönelik tavırlarını eleştirdi.

“Utanmayı Unuttular”

İsveç devlet radyosuna konuşan Greta Thunberg, “Devlet başkanları, başbakanlar, krallar ve prensesler gelip benimle konuşmak istedi” diyerek şöyle devam etti: “Beni gördüklerinde birdenbire Instagram hesapları için benimle fotoğraf çekip #savetheplanet (gezegeni kurtar) etiketi ekleme fırsatını gördüler. Kendi nesillerinin gelecek nesillere ihanet ettiğinden utanmayı bir an için olsun unuttular.”

Daha önce BBC’ye kendisiyle selfie çektirmek için sıraya girenler arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de bulunduğunu söyleyen Thunberg, bu kez “Adil olmak gerekirse sadece o değil, pek çoğu vardı” diye ekledi.

“Sürekli Oluyor”

“Bu tür şeyler sürekli oluyor. İnsanlar benim ve diğer iklim aktivistlerinin yanında poz vermek istiyor” diye yakınan genç iklim aktivisti, şu eleştirileri  getirdi: “Bunu sosyal medyada paylaştıklarında iyi görünüyorlar, kendilerine umursuyor havası veriyorlar. Beni genelde yanında poz verilecek, kendilerini iyi gösterecek biri olarak görüyorlar, bundan gerçekten hiç hoşlanmıyorum, çünkü ben bu türden bir kişi olmak istemiyorum.”

COVID-19 pandemisinde dünya çapında değişikliğe gitmek zorunluluğunun, iklim krizine karşı daha fazla eyleme geçilmesini teşvik edeceğine dair umutlarını da dile getirdi.