;
Politika

Greta: “Koronavirüs Kapmış Olabilirim, Karantinadayım”

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, koronavirüse yakalanmış olabileceğini söyledi. Greta, kendisini iyi hissettiğini söylerken akranlarına evde kalmaları çağrısında bulundu.

Küresel iklim kriziyle mücadelenin simgesi olan 17 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, koronavirüse yakalanmış olabileceğini açıkladı. Thunberg, oyuncu olan babası Svante Thunberg ile kısa süre önce trenle yaptıkları Avrupa gezisinden sonra bazı hafif belirtileri gösterdiğini, muhtemelen virüsü kaptığını belirtti.

Greta, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, İsveç’te durumu acil olmayan kişilerin test yaptıramadığını, bu nedenle kesin sonucu bilmediğini belirtse de, “Semptomlar ve koşullar bir arada düşünüldüğünde, Covid-19 kapmış olmam son derece muhtemel” ifadelerini kullandı.

İklim Haber'i Telegram'da Takip Edin!İklim Haber'i Linkedin'de Takip Edin!

“İki Haftadır Evden Çıkmıyorum”

Son iki haftadır kendisini evde izole ettiğini belirten Greta, babasının ateş dahil ağır semptomlar gösterdiğini, kendisinin ise iyileştiğini belirtti. Greta, bir genç olarak hastalığı çok hafif atlattığını söyleyip akranlarına evde kalma çağrısı yaptı.

“Çok Büyük Bir Sorumluluğumuz Var”

“Ben neredeyse hasta hissetmedim. Geçirdiğim son soğuk algınlığı bundan daha ağırdı!” diyen Greta şöyle devam etti: “Eş zamanlı olarak bir başkasında virüs olmasaydı, hiçbir şeyden şüphelenmeyebilirdim bile. Sadece sıra dışı bir yorgunluk ve biraz öksürük derdim. Ve durumu bu kadar tehlikeli hale getiren şey bu… Biz risk grubunda olmayanların çok büyük bir sorumluluğu var. Bizim davranışlarımız, birçok başka kişi için ölümle yaşam arasındaki fark olabilir.”