;
Politika

Greta Davos’ta: “Farkındalık Sadece İlk Adım, Daha Fazlası Gerekiyor”

Davos zirvesinde konuşan İsveçli aktivist Greta Thunberg, kriz konusundaki farkındalığın sadece “ilk adım” olduğunu belirterek “Bundan çok daha fazlası gerekiyor. Buna gerçek bir kriz muamelesi yapmazsak, sorunu çözemeyiz” dedi.

İsviçre’nin Davos kasabasında 50.’si düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda siyasetçilere ve iş insanlarına hitap eden Greta Thunberg, okul greviyle tetiklenen dünya çapındaki iklim protestolarının iklim krizine karşı mücadele konusunda ‘sadece ilk adım’ olduğunu ve çok daha fazlasının yapılması gerektiğini belirtti.

Greta, “İnsanlar şimdi daha farkında, iklim ve çevre artık sıcak gündem maddeleri. Bu sadece bir başlangıç” dedi.

Bilime daha fazla kulak verilmesi için çağrı yapan Greta, “Buna gerçek bir kriz muamelesi yapmazsak, sorunu çözemeyiz” diye konuştu.

Hükümetlerin iklim krizi karşısında başarısız olduğunu vurgulayan Greta, “Hepimiz çevre ve iklim için mücadele ediyoruz. Eğer buna daha geniş bir perspektiften bakarsanız, aslında hiçbir şey yapılmadı. Bundan çok daha fazlası gerekiyor. Bu sadece bir ilk adım” ifadelerini kullandı.

Thunberg sabah saatlerinde Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda gün içerisinde iki konuşma yapacağını söylemişti. Thunberg asıl konuşmasını ise Türkiye saatiyle 15.00’da gerçekleştirecek.