;
Afetler Bilim

Giresun’da Can Kayıplarının Sayısı Artıyor

Giresun’da etkili olan sel nedeniyle yedi kişi hayatını kaybetti. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli ise yaşanılan afetin yapılaşmayla alakası olmadığını iddia etti.

Giresun’da etkili olan sağanak nedeniyle yedi ilçede sel ve heyelan meydana geldi. Tirebolu-Doğankent yolunda, menfezin çöktüğü bölgede sabah saatlerinden yapılan arama çalışmalarında kayıp kişilerin cansız bedenlerine ulaşıldı. Yaşamını yitirenlerin sayısı yediye yükseldi.

Ekipler, sel felaketinde kayıp kişileri arama çalışmalarını sürdürüyor.

Gece boyu şiddetini artıran yağmur sonrası Dereli ilçesi, nehre döndü; park halindeki araçlar, sel sularına kapılarak sürüklendi. Aksu Deresi’nin bazı noktalarda taşması sonucu Giresun- Dereli-Sivas yolu ulaşıma kapandı. Sağanak nedeniyle debisi yükselen Aksu Deresi, merkeze bağlı Duroğlu beldesi civarında ve bazı bölgelerde taştı. Dere çevresindeki bazı evler de tedbir amaçlı tahliye edildi.

Yağışlar sonrası beşi jandarma ve biri iş makinesi operatörü olmak üzere altı kişi, Tirebolu- Doğankent yolunda menfezin çökmesi sonucu dereye düşerek kayboldu. Tirebolu-Doğankent yolunda, içinde beş jandarma personelinin bulunduğu aracın, menfezin çökmesi sonucu dereye düştüğü bölgede sabahtan bu yana yapılan arama çalışmalarında ikinci jandarma görevlisinin de cansız bedeni bulundu. Bir kaybın daha bulunmasıyla yaşamını yitirenlerin sayısı, altıya yükselmişti. Bölgeden dört kilometre uzaklıkta dere yatağında ulaşılan, evli ve üç çocuk babası Jandarma Uzman Çavuş Erdem Çıtır’ın (44) cenazesi, düzenlenecek törenle memleketi Ordu’ya uğurlandı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, ise “Bugüne kadar böyle büyük bir afet görülmemiş, tarihin en büyük afeti” ifadelerini kullanarak, “Buranın özelliği sürekli yağmur alan bir bölge. Yağmurla toprak suya doyuyor, toprak kayganlaşıyor. Yağmur yağdığı zaman toprak su gibi akıyor, önüne ne katarsa götürüyor” dedi.

“İnsanlar konut ihtiyacını yapılaşma olmaması gereken dere yataklarına yapmak suretiyle gidermeye çalışmışlar” diyen Canikli, yaşanan afetin bununla ilgisi olmadığını öne sürerek, şunları kaydetti: “Bu tercihi vatandaş yapıyor. Ama vatandaşa konutu yapacağı arazi önerilemiyor. Bu sefer vatandaş sınırları zorluyor. Dere yataklarına, zemini sağlam olmayan yerlere doğru bunu genişletmek zorunda kalıyor. Bu sıkıntı bütün Karadeniz’de var. Ama tekrar söylüyorum. Yaşadığımız bu afetin yapılaşmayla alakası yok. Buranın coğrafi yapısından kaynaklanan bir hadise.”