;
Bilim

Geçtiğimiz Kasım En Sıcak Kasım Ayı Olarak Tarihe Geçti

Kasım 2020, en sıcak Kasım ayı olarak tarihe geçti. 2020 ise kayıtlara geçen en sıcak yıllardan biri olabilir.

Avrupa Birliği Kopernik İklim Değişikliği Servisi’nin hava ve yüzey sıcaklıklarını analiz ettiği rapor, Kasım 2020’nin 1981-2010 arasındaki ortalamadan 0,8 derece daha sıcak geçtiğini ortaya koydu.

Raporda Kasım 2020 sıcaklığının 2019 kasımında ölçülenin 0,1 derece üzerinde olduğu, Avrupa’da Eylül-Kasım sıcaklıklarının, standart referans döneminin 1,9 derece üzerinde seyrettiği, ayrıca bundan önce en sıcak dönemin yaşandığı 2006’daki ortalama sıcaklığın 0,4 derece üstüne çıktığı vurgulandı

Kopernik İklim Değişikliği Servisi yöneticilerinden Carlo Buontempo, “Rekor sıcaklıkların, küresel iklim değişikliğinin uzun süreli ısınma eğilimiyle tutarlı” olduğunu söyledi.

Buontempo, “İklim risklerini yatıştırmayı önceleyen tüm karar vericiler, bu kayıtları tehlike çanları olarak görmeli ve 2015 Paris Anlaşması’nın uluslararası taahhütlerine nasıl en iyi şekilde uyulacağını her zamankinden daha ciddi biçimde düşünmelidir” ifadesini kullandı.

Kuzey Kutup Bölgesinde ve Sibirya’nın kuzeyinde sıcaklıkların, deniz buzu en düşük boyutuna yaklaşırken, kalıcı biçimde yüksek seyrettiğine de işaret eden Buontempo, “Bu eğilim endişe verici ve dünyanın geri kalanından daha hızlı ısındığından Kuzey Kutup Bölgesinin kapsamlı izlenmesinin önemini ortaya koyuyor” diye konuştu.

Dünya Meteoroloji Örgütü geçen hafta yayımladığı yıllık iklim raporunda 2020’nin, 2016 ve 2019’dan sonra rekor derecede sıcak geçen üçüncü yıl olma yolunda ilerlediği açıklanmıştı.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi