;
Politika

G20 Çevre Bakanları İklim Krizi ile İlgili Konularda Anlaşmazlık Yaşıyor

İtalya’da bir araya gelen G20 ülkeleri çevre bakanlarının, ilk günkü toplantıların ardından kabul edilen sonuç bildirisi üzerinde anlaşmazlık yaşadığı ortaya çıktı.

G20’ye ev sahibi yapan İtalya’nın Çevre Bakanı Roberto Cingolani, mevkidaşlarının iklim krizi ile ilgili iki hususta uzlaşamadığını ve son kararı vermeleri için bu sorunların devlet ve hükümet liderlerine iletileceğini söyledi.

Euronews’te yer alan habere göre İtalya Ekolojik Dönüşüm Bakanı Cingolani, ilk günkü görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, 25 maddelik bir sonuç bildirisini kabul ettiklerini açıkladı. Cingolani’nin aktardıklarına göre özellikle Çin, Rusya ve Hindistan ile yapılan müzakereler zorlu geçti.

Açıklamaya göre G20 ülkeleri karbonsuzlaşmanın hızlandırılması amacı ile ile kömür kullanımına son verme, yeni kömür santralları için uluslararası kamu finansmanı durdurma ve fosil yakıt teşviklerinin son verilme tarihini belirleme konularında uzlaşma sağlayamadı.

G20 Çevre Bakanlarının kabul ettiği bildiride, “G20 Çevre Bakanları olarak, iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı, kirlilik, habitat kaybı, istilacı yabancı türler, arazi bozulması, çölleşme, okyanus ve deniz sağlığındaki düşüş, tatlı su ve diğer doğal kaynakların sürdürülemez kullanımı konusundaki zorluklara yönelik çabaları sürdürmeyi ve artırmayı taahhüt ediyoruz. Bu zorlukların üstesinden gelmenin, insan refahı, sürdürülebilir ekonomi, sürdürülebilir üretim ve tüketim için gerekli olduğuna inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bu arada, G20 Çevre Bakanları toplantısı sebebiyle gün boyu Napoli kentinin farklı noktalarında G20 karşıtı protestolar yapıldı. Protestocular ellerinde “G20’yi durdurun” yazılı pankartlar taşırken, Bovio Meydanında toplanan göstericilerle güvenlik güçleri arasında zaman zaman gergin anlar yaşandığı bildirildi.

Bakanlar aynı zamanda iklim ve enerjiden sorumlu bakanlarla iklim değişikliğiyle mücadele etmek, enerjide ortakvizyonu geliştirmek ve iş birliği alanlarını güçlendirmek amacıyla ortak toplantıda bir araya geldi.