;
Ekonomi Politika

Dünyanın Karbondan Arındırılmış İlk Ülkesi Olabilirler: Kosta Rika Fosil Yakıtları Yasaklıyor

Kosta Rika’nın yeni başkanı Carlos Alvarado, fosil yakıtları yasaklama ve dünyanın tamamen karbondan arındırılmış ilk ülkesi olma planını açıkladı. 38 yaşında eski bir gazeteci olan Alvarado, kararı geçtiğimiz Çarşamba günü göreve başlama töreninde duyurdu.

Kosta Rika dünyanın ilk tamamen karbondan arındırılmış ülkesi olmaya hazırlanıyor. Kosta Rika’nın yeni başkanı Carlos Alvarado, geçtiğimiz Çarşamba günü göreve başlama töreninde binlerce kişiye yaptığı açıklamada fosil yakıtları yasaklama ve dünyanın ilk tamamen karbondan arındırılmış ülkesi olma planını açıkladı.

Ülkenin yeni başkanı yaptığı açıklamada, “Karbondan arınmak bizim kuşağımızın en büyük görevidir ve Kosta Rika dünyanın ilk ülkelerinden biri olmasa da, bunu başarabilmeli. Temiz ve yenilenebilir enerjilerin kullanılmasını sağlamak için ekonomimizde fosil yakıtların kullanımını ortadan kaldırmak gibi güzel bir görevimiz var” diyor.

Alvarado geçtiğimiz ay, Orta Amerika ülkesinin bağımsızlığının 200. yılına denk gelen 2021’e kadar ulaşımda fosil yakıt kullanımını sona erdirmek için bir plan uygulamaya başlayacağını da açıklamıştı.

Kosta Rika elektriğinin %99’undan fazlasını yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak üretiyor. Ancak uzmanlar, çevresel adanmışlığıyla bilinen bir ülkede bile sıfır karbon ulaşım hedefine hızla ulaşmanın zorlu bir meydan okuma olduğuna dikkat çekiyorlar.

Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nde çalışan Kosta Rikalı enerji araştırmacısı Jose Daniel Lara, fosil yakıtların birkaç yıl içinde tamamen ortadan kaldırılmasının büyük olasılıkla gerçekçi olmadığını ifade ediyor. Ancak planın bu amaca yönelik daha hızlı harekete zemin hazırlayacağını da ekliyor.