;
COP27 Ekonomi

Dünyanın Gaz Hamlesi İklim Hedeflerini Tehlikeye Atıyor

gaz

CAT, planlanan projelerin dünyanın kalan karbon bütçesinin %10’unu tüketebileceğini söyledi.

Climate Action Tracker, COP27 esnasında açıkladığı yeni çalışmasında, Rus gazını ikame etmek adına dünyanın farklı yerlerinden doğalgaz tedarik etmeye çalışan ülkeler nedeniyle iklim hedeflerinin kaçırılabileceğini, yıllarca sürecek emisyon riskine girildiğini duyurdu.

Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Avrupa’ya gaz dağıtımını keskin bir şekilde keserken, bu yıl iklim değişikliğini engelleme çabaları, kısıtlı gaz ve yükselen yakıt fiyatlarının neden olduğu küresel bir enerji kriziyle çarpıştı.

NewClimate Institute ile birlikte Climate Action Tracker’ı (CAT) oluşturan araştırma enstitüsü Climate Analytics CEO’su Bill Hare, “Dünya genelinde – Avrupa, Afrika, Kuzey Amerika, Asya ve Avustralya’da – sıvılaştırılmış gaz (LNG) üretimi ve ithalat kapasitesi için büyük bir baskıya tanık oluyoruz. Bu da küresel emisyonların tehlikeli seviyeleri aşmasına neden olabilir” dedi.

CAT, planlanan projelerin 1.5 derece hedefi için dünyanın kalan karbon bütçesinin %10’unu tüketebileceğini söyledi.

Ülkeler, iklim değişikliğine ilişkin 2015 Paris Anlaşması kapsamında, ısınmayı sanayi öncesi seviyelere göre 1,5 derecede sınırlandırılması konusunda anlaştılar.

Bilim insanları, 1,5 derecelik bir ısınmanın ötesine geçmenin, bugün halihazırda ortaya çıkan ölümcül orman yangınlarının, sellerin ve fırtınaların daha da şiddetlenmesi anlamına geleceğini belirtiyorlar.

Şu anda dünya, sanayi öncesi seviyelere göre 1,2 derece daha sıcak.AB, çoğunlukla Rus yakıtını temiz enerjiyle değiştirmeye çalışmak için daha yüksek yenilenebilir enerji hedefleri önerdi ancak bunun yanı sıra fosil yakıt altyapısını genişletme planlarını da destekledi.

Uluslararası Enerji Ajansı, dünyanın 1,5 derece hedefine ulaşması için 2022 itibarıyla yeni petrol ve gaz sahalarının açılmaması gerektiğini söyledi.

CAT ayrıca, ülkelerin bu 10 yıldaki emisyonları azaltma hedeflerinin dünyayı 2,4 derecelik ısınma rotasına sokacağını hesaplarken, ülkelerin 2050 hedefleri de dahil olmak üzere ilan edilen tüm taahhütlerini yerine getirdiği en iyi durum senaryosunda bile 1.8 derecelik bir ısınmayı tecrübe edecek.

Bu, daha güçlü iklim politikaları ve yeşil enerjiye geçiş için çok daha büyük yatırımlar gerektiği anlamına geliyor.